Proaktif olmak, günümüz iş hayatının olmazsa olmaz özellikleri arasında yer almakta. Aslında sadece iş hayatı değil, günlük hayatta da fazlasıyla önemli. Proaktifliği kısaca ifade edecek olursak; karşı taraf bir şeyi söylemeden önce harekete geçmektir. Bunu iletişim için uyarlayacak olursak; karşınızdaki insan söylemeden önce onunla iletişim başlatmanızdır. Aynı şekilde iş hayatında da, size bir görev verilmeden önce o görevi yapmanız proaktifliğin bir örneğidir. Bu kavramın iş hayatı ve günlük yaşamda değer kazanmasının iki ayrı sebebi bulunuyor.

İş hayatındaki nedeni, çok fazla rekabetin olması. Artık neredeyse herkesin her işi yapabildiğini iddia ettiği bir dönemdeyiz. Dolayısıyla fark yaratmak için bir noktada ekstra özellikler sunmak gerekiyor. Karşı tarafın beklemediği şeyleri sunmak da bu ekstra özelliklerden birisi. Bunu, gereğinden fazla iş yükünü üstlenmek gibi düşünmemelisiniz. Proaktif düşünmek genelde iş yükünü artırmaz, tam aksine azaltır. Örneğin, firmanın maliyetini azaltacak pratik ve kullanışlı uygulamalar geliştirmek bir proaktif düşünce sonucudur. Aynı şekilde firmanın işlerini daha kısa sürede tamamlamasını sağlayan fikirler de genellikle proaktif olarak sunulmaktadır. İş hayatında bunu uygulayabilen insanlar genellikle işleriyle ilgili bilgi sahibi ve işlerini seven insanlar olmaktadır. Böylece işin derinliğini bilip eksiklikleri ona göre saptayabilirler. Tabi bir de konfor alanından çıkmayı istemeleri gerekiyor. Aksi takdirde böyle bir çalışmaya gerek duymazlar.

Proaktif düşünceyi günlük yaşama uyarlamak ise özellikle iletişim açısından büyük fayda sağlamaktadır. İnsanların birbiriyle iletişiminde problemler yaşanan bu dönemde, bu iletişimi kurmak için adım atan kişiler karşılığını daha da iyi bir şekilde almaktadır. Bu durum, insanların böyle bir ilk adıma aşina olmamasından kaynaklanıyor. Eğer siz de belli kurallar çerçevesinde böyle bir başlangıç yaparsanız, çevrenizdeki insanların size uzun vadede yapacağı katkıyı görebilirsiniz. Size sunduğu faydanın yanı sıra, toplumun geneli için de fayda sağlayacaktır. Çünkü sizden bu ilk adımı gören insanlar, bu motivasyonla diğer insanlara karşı iletişim kurmak için proaktif davranabilirler. Toplumumuzda bu gibi konularda genel bir hayıflanma olduğunu düşünürsek aslında kariyerin yanı sıra sosyal sorumluluk anlamında da bir adım atabileceğinizi söyleyebiliriz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: