KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Not Alma Alışkanlığı Neden Önemli?

Not alma alışkanlığı, unutkanlık başta olmak üzere pek çok durumda hayat kurtarıcı özelliğe sahip. Günümüzde herkesin yoğunluğa sahip olduğunu ve birden fazla işle uğraştığını düşünürsek unutkanlıklar daha da artıyor. Bu nedenle insanlar artık çözüm için yeni bir arayış içerisindeler. Not alma alışkanlığı bu konuda en çok talep gören ve en faydalı çözümlerden biri. Son dönemde yaygınlaşan post it’ler de bunun bir sonucu. Eğer siz de bu konuda problem yaşıyorsanız not alma alışkanlığını edinmeye başlayabilirsiniz.

Not alma alışkanlığının başlangıcını bir ajanda bir ve post it ile yapabilirsiniz. Anlık yapılması gerekenler için post itler uygun seçenek olacaktır. Bunları bir panoya yapıştırabileceğiniz gibi, o anda bulunduğunuz ortamdaki bir dolap gibi yere de yapıştırabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde gözünüz istemsizce tekrar tekrar o post itlere yönelecek. Bu da unutma engelini ortadan kaldıracak. Özellikle de ocaktaki yemeğin kapanması gibi durumlar için ekstra önemli bir durum. Ayrıca derslerle ilgili çeşitli formül hatırlama taktikleri olarak da yapışkanlı kağıtlar fazlasıyla işe yaramaktadır. Uzun vadeli notlar ve çalışmalar içinse ajandaları kullanmanız daha faydalı olacaktır. İngilizce çalışmayı bu konuda ilk örnek olarak gösterebiliriz. Gramer konularını kısa notlarla anlatan bilgileri ve örnekleri ajandaya not almak fazlasıyla yardımcı olacaktır. Onlara sıklıkla göz gezdirip yeni cümleler üreterek altyapınızı oluşturmanız mümkün. Bunu bütün dersler için düşünebilirsiniz. Ayrıca okuduğunuz kitaplardan notlar çıkarmak da, o kitapların sizdeki etkisini kalıcı hale getirecektir. Bazen notlarınıza dönüp bakmak, okuduğunuz kitapların size daha faydalı olması için oldukça önemli bir düşünce.

İnsan beyni çok geniş bir alana sahiptir ve çok büyük miktarlarda veri depolayabilir. Fakat bunu kendi başına değil, insanın takviyesiyle yapabilmektedir. Bu nedenle zihninizin maksimum verimle çalışması için siz de üzerinize düşeni yapmalısınız. Not almak bu konuda uygulanması en kolay ve pratik çözümlerden birisi. Siz de ilk başta post it ve ajanda ile kendinize daha düzenli bir hayat başlangıcı yapabilir, pek çok konuda donanımınızı şimdikinden daha yukarıya çıkarabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: