Kimya Mühendisliği, son yılların en revaçta olan mühendislik dallarından birisi. Bunun birden çok sebebi olsa da en önemlisi teknolojik gelişmeler. Artık ilaç sanayisi başta olmak üzere pek çok sektör, teknolojik iyileşmelerle birlikte daha fazla imkana ulaşmış durumda. Bu da daha fazla kimya mühendisine ihtiyaç duyulmasını sağlıyor. Bu ihtiyaç önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Sebebi ise, kimya alanında mühendislik bakış açısına ihtiyaç duyan pek çok konunun oluşması. Bu durum hem akademik alanda hem de özel sektörde geçerli.

İlk olarak akademik alandan başlayalım. Şu anda yurt dışındaki pek çok enstitü, yeni element keşifleri için harcamalar yapıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde element keşifleri çok önemli görüldüğü için ciddi fon aktarımları sağlanıyor. Eğer bu konuya ilginiz varsa yurt dışındaki üniversiteleri araştırabilirsiniz. Konuyla ilgili yazacağınız makaleler kabul almanız için önemli avantaj sağlayabilir. Elbette bunun kolay bir süreç olduğunu söylemek pek gerçekçi olmaz. Çok fazla kişiye ve kuruma mail atıp bolca ret yanıtı alma riskini göz önünde bulundurmalısınız. Bununla beraber, sevdiği işi yapıp onun uğruna sabır gösteren herkes bir şekilde amacına ulaşmaktadır. Açıkçası kaderin işleyişi bu şekilde. Dolayısıyla, eğer gerçekten istiyorsanız yurt dışındaki üniversitelerde bir yandan akademik hayata devam edip diğer yandan yeni element bulma gibi çalışmalar yapabilirsiniz. Tamamen sizin elinizde.

Özel sektördeki çalışmalar da aynı şekilde gelecek odaklı. Örneğin, likopeni çoğunuz bilirsiniz. Özellikle domatesin içinden çıkmasıyla bilinen bir pigmenttir. Yurt dışında ilaç geliştirme üzerine çalışan bazı start-uplar, bu pigmenti kullanarak kanser ilacı üretmeye çalışıyorlar. Bunu tam olarak gerçekleştirebilen firma yok denecek kadar az fakat uzun vadede umut veren işlerden birisi. Eğer somut işler yapabilirse bu konuda çalışma yapan start-up firmalardan bazıları yakın zamanda büyük bir ilaç firmasına satılabilir. Açıkçası bunu tek başına sizin yapmanız ilk aşamada çok mümkün olmayabilir fakat bu konuya odaklanan firmalarda çalışabilirsiniz.

Kimya Mühendislerinin fark yaratacağı bir diğer konu ise boya malzemeleri ile ilgili. Yakın zamanda akıllı evlerin evrileceği boyutla birlikte boyalar da şimdiki gibi olmayacak. Hatta günümüz anlamındaki boyaların kullanımdan kalkacağını bile söyleyebiliriz. Bunun yerine daha pratik ve tüketilebilir boyalar hayatımızda olacak. Dijitaldeki “hızlı ve çabuk tüketilebilir” durumlar evlerdeki boyalarda da gerçekleşecek. Bu sürecin yönetimi ise kimya mühendislerinin elinde. Uzun vadede gerçekleşecek gibi gözükse de yurt dışındaki pek çok firma bunun ar-ge çalışmasına başlamış durumda. Aynı şekilde bu sektörde de fark yaratacağınız noktalar mevcut.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: