Yaptığımız paylaşımlarda Türkiye’de ana akım haline gelmemiş konuları işliyoruz. Buradaki amaç fark yaratanlardan olmanız. Bununla beraber, kendinizi sektörün dışında hayata dair de yetiştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde tek başına sektörel bilgi pek bir anlam ifade etmeyecektir. Ayrıca Payeplon’un misyonlarından biri de, okuyucularının kendisini geleceğin liderlerinden biri olarak görmesi. Dolayısıyla, her anlamda bu liderliği sunmalısınız. Bunlardan en önemlisi, evdeki tadilat odaklı işlerde temel bilgi sahibi olmanız. Bunları elbette uzman şekilde bilemezsiniz fakat 101 seviyesinde bilmeniz bile pek çok konuda sizi kendi kendine yetebilen biri haline getirecektir.

İlk olarak kontrol kalemini kullanmakla başlayabiliriz. Evde bazen sigorta atabilir ya da prizde arıza olabilir. Bu gibi durumları kontrol etmek için kontrol kalemini kullanmayı bilmeniz gerekiyor. Aynı şekilde lambayı ya da musluğu değiştirmek de en basit işlemler. Bu durumlarda başkalarına muhtaç olmak, özgüveninizi zedeleyecektir. Ayrıca bunu yapması için birilerini çağırdığında da sizin liderliğinizi kendi içinde sorgulayacaktır. Bunun yanı sıra, tesisat ve tamirat işlerinde de temel bilgileri bilmeniz gerekir. Örneğin, t dirseği nedir? Conta ne işe yarar? Nipel nedir? Ya da tamiratla ilgili olarak, çamaşır makinesindeki motor bozulmasını hangi durumlarda anlayabilirsiniz? Bunları belki tüm detaylarıyla bilmeyebilirsiniz fakat en azından temelini biliyor olmanız, servis çağırdığınızda size olan bakış açısını değiştirmesini sağlar. Daha önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi, iletişimin temeli algıdan başlar. Eğer siz karşı tarafa konuyla ilgili hiçbir şey bilmediğinizi hissettirseniz art niyetli olması durumunda maddi zararlar verecektir. Ayrıca işler de olması gerekenden çok daha uzun sürecektir, bu da zaman problemi demek. Bunun yanı sıra, karşı tarafın sizi kullandığın hissetmek de kendinizi kendi hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle, en azından temel bilgileri ailenizden ya da çevrenizden birileriyle konuşmak size kendinizi her konuda yetiştirmekle ilgili önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bu gibi bilgileri bilmek eski dönemlerde daha kolaydı. Şu anda jenerasyon farkından olsa gerek, pek çok kişinin merak etmediği alanlar. Oysa ki sizler geleceğin lider adayları olarak bunları bilmeli ve işlerinizden önce evinizi yönetebilmelisiniz. Elbette bunu zorlamayla yapmak pek mümkün değil, içinizde merak duygusu olmalı. Çamaşır makinesinde motordan çıkan sesi merak ederken rezonanstaki başka bir şeyi öğrenebilirsiniz. Ya da t dirseğini incelerken tesisatın bir başka unsurunu fark etmeniz de mümkün. Tüm bunlar, sizin merak oranınıza bağlı. Yine de, bu konulara çok merak salmasanız dahi kendinizi korumanız açısından en azından temel şeyleri bilmenizde fayda bulunuyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: