google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Endüstri Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Japonlardan Dünyaya Mühendislik ve Tasarım Stratejisi: Monozukuri

Japonların mühendislik ve sanayide ne kadar iyi olduğu bilinir. Özellikle de spesifik stratejiler geliştirme konusunda her geçen gün kendilerini daha iyi hale getiriyorlar. Bu konudaki en önemli örneklerden birisi monozukuri. Aslında monozukuri yeni bir kavram sayılmaz, geleneksel Japon anlayışlarından birisi fakat iş dünyasında geçtiğimiz yüzyıldan bu yana giderek daha da yaygınlaşıyor. Monozukuri anlayışı, görselde gördüğünüz gibi 6 aşamadan oluşuyor. Bununla beraber, bu altı aşama aslında iki temel başlığa odaklanıyor: Müşterinin taleplerini karşılamak ve sürekli iyileştirme yapmak.

Bu nedenle Japon ürünlerinde hep kullanım kolaylığı olduğunu görürsünüz. Tüketiciyi zorlamaz ve ilk olarak onun konforunu ele alır. Ürünün mühendislik çalışmaları da bu doğrultuda yapılır. Sonrasında ise gelişen koşullara göre üründe çeşitli değişiklik yapılır. Bu yenilikler ne öncüdür ne de geride kalır. Japonların zamanlamadaki başarısı burada da kendisini gösterir ve geliştirilen ürünler, ürünün piyasada demode kalmamasını sağlar. Aynı durum tasarım alanında da geçerlidir. Dünyanın her yerindeki tasarım trendleri takip edilir ve uyarlanması gereken trendler varsa mevcut tasarım düşüncesine eklenir. Elbette bunu yaparken zamanın ve ürünün ruhuna zarar gelmemesi de öncelikler arasındadır. Aksi takdirde ürün eski yapısını kaybeder ve ürünün bütünündeki uyum bozulur. Monozukuri anlayışını basit bir trend takibinden ayıran da budur. Bütüne giden yolda birimlere dikkat edilir. Bu gibi unsurlar sayesinde günümüzde özellikle endüstriyel tasarım tarafında kullanımı yaygınlaşmakta. Bu nedenle, eğer tasarım ve mühendislik gibi alanlarda çalışacaksanız monozukuri, sizi daha iyi bir mühendis ya da tasarımcı yapan bir sistem olabilir.

Çalıştığınız ya da çalışacağınız firmalar bazen sistemleri ön plana almayabilir fakat Japon stratejilerinin güzel yanı, genellikle kişiler bireysel olarak da bunları kendi kariyerlerinde uygulayabilir. Eğer monozukurinin iki temel disiplinini sürekli pratik yaparak kendinizde geliştirirseniz iş hayatınızda sistemli düşünmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Böylece mevcut bilgileriniz daha anlamlı hale gelir. Aksi takdirde müşterinin taleplerini anlamak ya da inovasyonu zamanında gerçekleştirmek gibi konularda zayıf kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için monozukuri ve diğer pek çok Japon stratejisi büyük bir öneme sahiptir.

%d blogcu bunu beğendi: