HUKUK

Hukuk Mezunları İçin Kariyer Alternatifleri

Hukuk hiç şüphesiz ki ülkemizin en seçkin bölümlerinden birisi. Bununla birlikte, son dönemde artan kontenjanlarla birlikte artık hukuk mezunlarının farklı kariyer opsiyonları geliştirmesi gerekiyor. Aksi takdirde maalesef fark yaratmanız zorlaşacak. Bu durumda direkt hukukla ilgili olabileceği gibi yakın alanlarda da çeşitli işler yapabilirsiniz. Hukuk, altyapı olarak birleştirici bir unsura sahip olduğu için sizi pek çok alana yöneltebilir. Bu sayede hukuk okurken ya da mezuniyetten sonra aşina olduğunuz çeşitli alanlardan birinde kendinizi uzmanlaştırabilirsiniz.

Bu konuda ilk örneği ticaret hukukundan verebiliriz. Günümüzde ihracat olanakları çok daha artmış durumda. Bu da yurt dışındaki firmalarla daha çok iş yapılmasını sağlıyor fakat bu noktada hukuki tarafı bilen kişiler genellikle ticaretin içerisine çok hakim değiller. Dolayısıyla, eğer ticaretteki operasyonel işlemlere hakim olursanız fark yaratmanız kolaylaşacaktır. Bunu ister hukukçu olarak isterseniz de ihracat sorumlusu olarak yapabilirsiniz. İki pozisyonda da zaman içerisinde sivrilebilirsiniz. Aynı örneği marka danışmanlığı için de söyleyebiliriz. Patent ve marka danışmanlığı yapmayı düşünürseniz fark yaratmanın yolu pazarlamayı bilmekten geçiyor. Özellikle de marka kısmında, firmaların uygulaması gereken hukuki sınırları pazarlamayla birleştirdiğinizde ön plana çıkabilirsiniz. Bunu da tıpkı dış ticaret örneğinde olduğu gibi, hukuki kısımda ya da pazarlama ağırlıklı danışman olarak yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, dijital dünyadaki projelerin hukuki tarafında da görev alabilirsiniz. Ayrı bir yazıda ele alacağımız için detaylı değinmesek de e-ticaret ve sosyal medya kazanç kapısı olarak çok daha ön plana çıkıyor. Bu da sizin için yeni bir alan oluşacağı anlamına gelmekte.

Hukuk geleneksel anlamda öncü bir bölümdü ve muhtemelen yeni dünyada da öncü rolünü sürdürecek. Bunun hem dijital hem de gerçek dünyada böyle olacağını söyleyebiliriz. Sizler ise multi-disipliner bir bakış açısıyla yeni dünyada kendinize hukukla başka bir alanı sentezleyerek önemli bir konum yaratabilirsiniz. Unutmayın, artık fark yaratan herkes aslında bir şekilde kendi mesleğini kendisi yaratıyor. Hukuk için de bu durum bir noktada bu şekilde olacak.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: