KİŞİSEL GELİŞİM PSİKOLOJİ

Hint Öğretilerinin Kariyere ve Yaşama Uyarlanması

Hint öğretileri, tarih boyunca pek çok insanın ilgi alanı içerisinde yer almaktaydı. Özellikle de felsefe boyutu insana ve yaşama dair pek çok sunmasıyla ön plana çıktı. Günümüzde de bu öğretilere merak salan çok sayıda kişi olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar öğretiler kendi içinde ufak farklılıklar gösterse de büyük resme bakıldığında bazı mesajlar bellidir. Alt öğretilerinin amacı da onlara ulaşma yolunu çeşitlendirmektir. Peki, hint öğretileri genel olarak size neler sunmaktadır? Örneklerle bunları açıklamaya çalışacağız.

Hint öğretilerinin ilk amacı, insanın bir arayış içerisinde olmasıdır. Bugünlerde bu kadar benimsenmesi de aslında bununla ilgilidir. Çünkü günümüzde insanların büyük bir kısmı ne yapacağını bilemez haldedir. İş hayatı ve genel yaşam koşullarının her ikisi için de bunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla hint öğretilerine böyle bir yönelim oluşmaktadır. Örneğin, Nobel ödüllü Siddhartha kitabı bunu çok iyi işlemektedir. Kitapta Siddhartha, kendi amacını bulmak için zamanın yaygın öğretilerine bile sırt çevirmiştir. Sonrasında da Budizm’in kurucusu olarak Buda adını almıştır. Diğer öğretilerinin pek çoğunda da aynı şekilde insanların arayış içerisinde olması amaçlanmaktadır. Kendisini günlük problemlerden arındırması, sadece varmak istediği noktaya gitmesi istenir. Çünkü yaşamdaki hazzın bir arayış mantığıyla gerçekleşebileceğini düşünürler. Steve Jobs bu konudaki en iyi örneklerden biridir. Gençlik döneminin bir kısmını Hindistan’da geçiren Jobs, sonrasında yaşamının kalanını etkileyecek radikal kararlar almıştır. Bu durum onun işlerinde mükemmeliyetçiliğe odaklanmasını ve bunda başarılı olmasını sağlamıştır. Aynı şekilde minimalist bakış açısı da Hindistan’daki basit düşünme temalı çalışmalardan esinlenilmiştir. Nitekim kendisiyle özdeşleşen “Sadelik, karmaşıklığın doruğudur” cümlesi de Zen felsefesinin kendisine kattığı artılardan bir diğeridir. Aynı şekilde meditasyon tekniği de Hint öğretilerinin alt dallarından biridir. Çünkü orada da arınma ve bir şeye odaklanma söz konusudur. Bu “bir şey”, zaman içerisinde bireyin doğru odaklanmasını sağlamaktadır.

Stresin ve yoğunluğun en üst safhada olduğu günümüzde, hint öğretilerinin değeri daha iyi anlaşılıyor. Sizler de bu arayışın içerisine dahil olarak, kendinize net olarak bir alan seçip onun için çalışmalar yapabilirsiniz. Çünkü günümüz iş hayatında en büyük eksikliklerden birisi, kendisini bir alanda uzmanlaştırmış olan kişiler. Dolayısıyla aslında herkes, bir şeyleri idare eder seviyede yapmakta. Sizler bir alana yoğunlaşabilirseniz o konuda fark yaratmanız daha kolay olacaktır. İşte öğretiler de kariyeriniz için bir başlangıç noktası olabilir. Bu nedenle iş hayatınıza başlamadan ya da başlangıç döneminde felsefeye dair okumalar yapmanız, daha net düşünmenizi sağlayacaktır. Bu düşünce sistemini benimsemenin bir diğer artısı ise, olaylara bakış açınızı değiştirmesi. Çoğu kişinin belli düşünce kalıplarında kaldığı günümüzde bu da fazlasıyla önemli bir özellik.

%d blogcu bunu beğendi: