Teknolojideki gelişmelerle birlikte sağlık sektöründe her geçen gün daha iyi haberler alıyoruz. Bununla birlikte, halen istediğimiz seviyede olduğumuzu söyleyemeyiz. Özellikle de kanser gibi hastalıklara halen kesin çözüm bulunamaması, bu konuda atılması gereken pek çok adım olduğunu gösteriyor. Kişiselleştirilmiş tıp bu konuda en çok umut vaat eden çalışmalardan birisi. Kişiye özel hizmetler pek çok alanda ön plana çıksa da tıp için bu hizmetin uygulanacağı en değerli alan diyebiliriz. Çünkü bu sayede her birey kendi vücut dengesine yönelik süreçler yaşayabilecek.

En çok etki yapacağı hastalık kanser olacağı için bunu örnek olarak ele alabiliriz. Şu anda ortalama bir hastanede kemoterapiye giden süreçte beş ya da altı farklı test yapılmakta. (En üst düzeydeki hastaneleri erişilebilirlikten dolayı bir kenara bırakırsak) Bu testlerin tamamen açıklanması bir ila iki buçuk ay arasında değişiyor. Bu süreç hastalar için hem mental hem de psikolojik olarak kötü bir zemin hazırlıyor. Aynı zamanda, kemoterapi işlemlerinde de herkese aynı sistemi uygulamak bazen problemler yaratabiliyor. Bu nedenle, kişinin değerlerinin incelenip kendi verilerine yönelik çözümler geliştirilmesi gerekiyor. Oysa ki günümüzde sunulan çözümler biraz daha yüzeysel. Bunlar tam olarak istenileni veremiyor çünkü hastalıklar çeşitlendikçe istisnai durumlara rastlanan hasta sayısı da artıyor. Dolayısıyla, bu istisnaları sürekli olarak öğrenip ona göre kişiselleştirilmiş çözümler üretecek “makine öğrenmesi” teknolojilerine ihtiyaç var. Şu anda kişiselleştirilmiş tıp biraz daha labarotuvar tarafında yoğunlaşmış olsa da yakın gelecekte bu gibi yazılımsal konularla iç içe geçecek. Bu sayede doktorlar da her hastanın istisnalarına odaklanarak yüzeysel değil daha kapsamlı süreçler hazırlayabilecek.

Tıp Fakültesi’nden mezun olanların bu noktada yapabileceklerinden biri ise, makine öğreniminin kişiselleştirilmiş tıpta kullanılmasında görev alabilirler. Özellikle de yazılımsal çözümler ilginizi çekiyorsa yurt dışındaki pek çok ilaç firması ve sağlık kuruluşları bu konuda size kariyer olanağı sunabilir. Bunun için elbette konunun yurt dışındaki örneklerini incelemeli ve önceliklerinin hangi hastalıklarda hangi çözüm önerilerini uygulamak olduğunu bilmelisiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: