Sinema İNCELEMELER

Film İncelemeleri: Balıkçı Kral

Genellikle filmler bir ya da birkaç yönle ön plana çıkarlar. Bu bazen yönetmenin çekim özellikleri bazen oyunculuk bazen de hikayeden kaynaklı olabiliyor. Balıkçı Kral, bu özelliklerin tümünü karşılayan nitelikte bir film. Yine de bazı unsurları ön plana çıkarmamız gerekirse; filmin oyunculuk ve hikaye anlamında ayrı bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Hikaye kısmını hem replikler hem de senaryonun genel akışı içinde yapması ise filme dair ayrı bir tat bırakıyor. Ayrıca filmin sonunda izleyicinin, kafasında bir şeyleri istemsizce sorgulamasını sağlaması da senaryo ve oyuncu ekibinin bir başka başarısı.

Özellikle izleyicinin kendisini sorgulaması kısmına değinecek olursak, bunu yaparken güçlü oyuncu kadrosu ve hikayenin sahip olduğu bağlantılar büyük rol oynuyor. Bunu izlerken anlamak çok mümkün olmayabilir fakat film bittiğinde o sahneler istemsizce gözünüzde canlanıyor. Örneğin, Jeff Bridges’in canlandırdığı Jack Lucas karakteri bir figürle konuşurken söyledikleri, size felsefeye dair bir şeyleri düşünmeye itiyor. Aynı karakterin hayatındaki değişiklikler de hayata dair atfettiğiniz değerleri sorgulamanızı sağlıyor. (Henüz izlemeyen okuyucularımıza spoiler vermemek adına bu şekilde yüzeysel bir anlatımla geçiyoruz.) Esasında pek çok film bunları vaat ediyordur fakat ruha dokunma konusu enerjiyle ilgili bir durum. Balıkçı Kral, tüm bileşenleriyle bu enerjiyi yayıyor. Tek şanssızlığı ise Kuzuların Sessizliği ile aynı yıl çekilmiş olması. Bu durum, Oscar’da sadece en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüyle yetinmesine neden oldu. Sinema tarihinin klasiklerinden olan bir filme karşı ödül savaşı vermek elbette Balıkçı Kral için zor bir deneyimdi.

Yine de, Balıkçı Kral için en iyi filmler listesinde baş altı filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Evet, klasikleşen filmler kadar bilinir değil belki fakat özellikle de sonraki yıllarda dünya genelinde yayılmasıyla filmin değeri daha iyi anlaşıldı. Hayata dair inceden mesaj sunan filmlerin genelinde bu durum vardır aslında. Eğer sadece görsellik ya da oyunculuk değil, izlediğiniz filmin size düşünce anlamında da bir şeyler katmasını istiyorsanız Balıkçı Kral kesinlikle tam size göre

%d blogcu bunu beğendi: