MÜHENDİSLİK

Enerji Sektöründeki Kariyer Olanakları

Enerji sektörü, pek çok sektörde olduğu gibi şu anda bir geçiş aşamasında. Gerek yenilenebilir enerji gerekse diğer enerji çalışmaları gösteriyor ki, petrol gibi kaynaklar yakın zamanda şimdiki değerlerini kaybedecek. Nitekim brent petrol fiyatlarının son yıllardaki durumu da bunu kanıtlamakta. Ayrıca mevcut enerji de verimli olarak kullanılamıyor. Tıpkı veri alanında olduğu gibi, enerjide de eldeki kaynağı işleyip değerlendirememe durumu var. Ayrıca yakın gelecekte çeşitli siber tehditler de enerji sektörünü derinden etkileyebilir. Tüm bunlar, enerji sektöründe geniş bir kariyer olanağı sunmakta.

Bu olanaklara biraz daha detaylı bakacak olursak, ilk olarak enerji verimliliği konusu göze çarpmakta. Şu anda harcanan enerjiler depolanamıyor. Bu da sürekli olarak tüketmeye neden olmakta. Şu anda pek çok büyük firma enerji verimliliği ve enerji depolama adı verilen bu alanlarda çalışma yapıyor fakat halen sürdürülebilir bir çözüm bulunmuş değil. Bu konuda yapacağınız her çalışma size önemli kariyer imkanları sağlayacaktır. Enerjinin depolanıp verimli şekilde kullanılabilmesi muhtemelen veri konusunda olduğu gibi çeşitli bulut sistemleri sayesinde gerçekleşecek fakat henüz nasıl yapılacağı konusunda somut adımlar atılabilmiş değil. Bill Gates’in bu konudaki düşüncesi ise, mevcut enerji kaynaklarını daha verimli kullanmaya çalışmak yerine yeni enerji kaynakları bulmaya çalışmanın daha gerçekçi olduğu yönünde. UCLA Berkeley gibi üniversitelerin yaptığı çalışmalar, Bill Gates’in bu konuda haklı olabileceğini gösteriyor. Yeni enerji kaynakları üretme konusundaki çalışmalardan birinin haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki iki alt başlığın yanı sıra, olası siber saldırılardan dolayı da enerji sektörü geniş bir kesime kariyer imkanı sağlayacak. Şu anda nükleer enerjilerin kodlarına sızılmaya çalışıldığına dair pek çok haber görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda teknoloji geliştikçe bu saldırılardan kaynaklı hasarın da artması bekleniyor. Dolayısıyla ülkelerin ve büyük firmaların bu tehditleri önleyebilecek kişilere ihtiyacı daha da artacak. Sizlerin bu konuda yapabileceği hamle ise, ilk olarak yurt dışındaki bu gibi haberleri takip etmek olmalı. Çünkü konuyla ilgili her haber, size siber tehlikelerin içeriğine dair fikir verecektir.

Yazının başlarında da belirtildiği gibi, enerji sektörü şu anda önemli bir geçiş aşamasında yer alıyor. Bu süreçte rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi imkanlar da elbette önem taşıyor fakat mevcut duruma bakarsak onların tamamen yaygınlaşması beklenenden daha uzun sürecek. Bunun yerine ilk aşamada enerji sektörünün daha mikro alanlarına odaklanmak size daha önemli kariyer olanakları sağlayacaktır. Bu konularda çalışacak kişilere şu anda bile ihtiyaç duyulduğu için bu sektördeki yolunuzun fazlasıyla açık olduğunu söyleyebiliriz.

%d blogcu bunu beğendi: