1) Sevdiğin İşi Yapmak Elon Musk’ın bugünkü noktaya gelmesinin en büyük sebebi, yaptığı her işi sevmesiydi. 12 yaşında geliştirip 500 dolara sattığı oyundan bugüne kadar hep sevdiği şeyleri yapmanın peşindeydi. Diğer türlü, günün yarısına yakınını ayırarak geliştirdiği girişimleri yapması pek mümkün olmazdı. Örneğin, bir röportajında PayPal girişimini yapmak için günde ortalama 11- 12 saat çalıştığını belirtmiştir. Çünkü bir şeyleri geliştirmeyi, onlarda zorluk yaşayıp sonrasında düzeltmeyi hep benimsemiştir. Bu da bugünkü başarısının önemli noktalarındandır.

2) Kendine Güvenmek Elon, muhtemelen hiçbirimizin hayatı boyunca yaşayamayacağı durumları yaşadı. Paypal’ı sattığında -2001 yılı itibariyle- yaklaşık 150 milyon dolarlık bir servetin sahibiydi. Bu parayı garanti işlerde değerlendirmek yerine elektrikli araç, uzay taşımacılığı ve güneş paneli firması kurdu. Bu şirketlere yaptığı yatırımlardan sonra yıllarca para kazanmamayı göze aldı. 2008 yılına gelindiğinde ise iflas etmenin eşiğindeydi. Son aşamada SpaceX başarılı test gerçekleştirdi ve sonrasında her şey daha iyiye gitmeye başladı. Tüm bunlar, Elon’un kendisine duyduğu güvenin bir sonucuydu.

3) İdealist Olmak Elon Musk, her zaman idealist yanıyla da ön plana çıkmaktaydı. Aslında kurduğu şirketlerin çalışma alanı bile bu yanını göstermekte. SpaceX’i kurduğunda NASA dışında uzay yolculuğuna odaklanan hiçbir kurum yoktu. Aynı şekilde, Tesla Motors ilk deneme sürüşlerini yaptığında elektrikli araçların yaygınlaşacağını kimse tahmin etmiyordu. Günümüzde ise otonom araçların geleceğinden bahsediyoruz. Tüm bunlar, dünyada parmakla gösterilen bir girişimci olmaya giden yolda önemli basamaklar.

4) İnsan İlişkileri İnsan ilişkileri, hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da fazlasıyla değerli. Elon Musk da bunu en iyi kullanan girişimcilerden biri. Gerek sosyal medyada gerekse gerçek hayatta kullandığı iletişim biçimi, onu fazlasıyla samimi kılmakta. Twitter’da her gün onlarca kişiyle goygoy ya da ciddi konuşmalar yapması bu konuda en iyi örneklerden.  

5) İkna Kabiliyeti Elon Musk, katıldığı konuşmalarda iknanın öneminden sıkça bahsetmektedir. Bu yetkinliği, özellikle de yatırımcılar karşısında kendisine fazlasıyla yardımcı olmuştur. Tesla’nın siparişleri yetiştiremediği ya da Space X’in testlerinin başarısız geçtiği dönemlerde yatırımcıları başarılı sonuçlar alınacağına ikna ederek zorlu süreçleri atlatabilmiştir. 

6) Risk Almak Elon Musk, Güney Afrika’dan Kanada’ya göç ettiği günden bu yana hep risk gerektiren işlerin içerisinde olmuştur. Maddi durumu hiç de fena olmayan bir ailede yaşayan Elon, idealleri uğruna 17 yaşında bambaşka bir ülkeye taşınmayı göze alabilmiştir. O günden bu yana pek çok girişim kurmuş, hepsi de bir noktada iflasın eşiğine gelip sonrasında milyar dolarlık değerlemeye ulaşmıştır. Bu da aslında doğru yerde risk almak gerektiğinin güzel bir göstergesi. Eğer gereğinden az ya da fazla riskler alsaydı bugün muhtemelen dünyanın en önemli girişimcilerinden biri değil, iflas etmiş eski bir girişimci olacaktı. Elon Musk’ın aldığı risklerin bitmediğini ve günümüzde de aslında bu riskleri daha da artan boyutlarda aldığını söyleyebiliriz. 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: