google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİŞİSEL GELİŞİM

Eldekinin Kıymetini Bilmek

Günümüzdeki şartlar, çoğu şeyi çok daha kolay ulaşılabilir kılmakta. Bu elbette daha iyi hayat standartlarına kavuşmak için fazlasıyla önemli fakat öte yandan bir problemi de ortaya çıkarmış durumda: Eldekinin kıymetini bilmemek. Günümüzde artık her şeye kolay ulaşılması sayesinde onun değeri anlaşılamıyor. Bu da o ulaşılan imkanın maksimum şekilde kullanılmasını engelliyor. Bunlar aslında “zaten olması gerekenler” olarak görüldüğü için, bir çaba gerektirmediğinde ne anlam ifade ettiği kişi tarafından düşünülmüyor. Bu durumu hayatın bütün aşamaları için düşünebilirsiniz.

İlk olarak, dijitalin varlığından bahsedebiliriz. İnternet şu anda tarihin en büyük icatlarından biri olarak görülüyor ve üstelik henüz internetin potansiyelinin %5’ini kullanıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda çok daha kilit bir öneme sahip olacak. Daha da önemlisi, bu icata herkes kolayca bir şekilde ulaşabiliyor fakat çok az insan bunu kendi kariyerine uygulamayı düşünüyor. Ekstra hiçbir ödeme yapmadan binlerce konuda araştırma yaparak ufkunuzu geliştirebilir, dünyanın farklı yerinden yabancı dil pratiği yapmak için arkadaşlar bulabilir, kendi portalınızı geliştirebilir, kitleler oluşturabilirsiniz. Maalesef internetin bu gibi imkanları varken çok fazla değerlendirilmiyor çünkü internet zaten hep olması gereken bir imkan olarak görülüyor. Aynı şekilde okullardaki “bu ders ne işimize yarayacak” düşüncesiyle derslere duyulan isteksizlik de bunun bir kanıtı. Üniversite sınavlarında en iyi dereceleri genellikle imkansızlıklar içinde okuyan çocuklar yapar çünkü okumanın kıymetini biliyorlardır. Aynı şekilde sporcuların da çoğu imkansızlıklar içinde yetişir çünkü “profesyonel sporcu olma ihtimali” onlar için büyük bir imkandır. Bunun hakkını vermek için günde 10-12 saat çalışmayı göze alırlar.

Buradaki amaç bir eleştiri getirmekten ziyade durum tespiti yapmak aslında. Çünkü bir şeyleri değiştirmek için öncelikle var olan durumun fotoğrafını çekip sonrasında ona göre çalışmalar yapılmalı. Eğer tutkulu olmak istiyorsanız sahip olduğunuz imkanları göz önünde bulundurun: Aile, maddi olanaklar, eğitim, arkadaşlar vb.. Tüm bunların hayatınızda ne gibi bir değer oluşturduğunu düşünün. Bunu düzenli olarak yapmak, hayata dair bir şeylere inanmanıza ve kendi tutkunuzun peşinden koşup eldekinin kıymetini bilmenize olanak sağlayacaktır. Bu da içinizdeki cevheri mücevhere çevirmek için uygun zeminin oluştuğu anlamına geliyor

%d blogcu bunu beğendi: