Her ne kadar insanlarla iletişim kurmak çok daha kolaylaşsa da niteliği azalmış durumda. Instagram’da takipleşilen yüzlerce arkadaş olsa da sizin için değer ifade eden kişilerin sayısı bir elin avucunu geçmeyecektir. Bu nedenle, sahip olduğunuz dostlarınızla kurduğunuz iletişim de ekstra önem arz ediyor. Bu konuda elimizde somut bir veri olmasa da, yaptığımız gözlemler gösteriyor ki dostlukların büyük bir kısmı yanlış beklentilerden dolayı zayıflıyor ya da bitiyor. Bunları ilk olarak tespit edip sonrasında kendinizde ve çevrenizde ne derece yer aldığını düşünmeniz, dostluk bağlarınızın kuvvetlenmesinde iyi bir yardımcı olabilir.

Dostlarınızdan ilk olarak bekleyeceğiniz şey, elbette sizi dinlemesi. Sonuçta sizin için diğerlerinden ayrı bir konuma sahip ve on(lar)a her şeyi anlatabileceğinizi, anlatmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Bu bir noktaya kadar geçerli fakat şöyle bir durum var, sizi dinlerken sizin hislerinizi yaşayamayabilirler. Dolayısıyla neden sizin kadar üzülmediğini, şaşırmadığını ya da heyecanlanmadığını sorgulamanız aranızdaki bağa zarar verebilir. Bu durumda dostlarınıza atfetmeniz gereken misyon, onların iyi bir dinleyici ve belki bazı noktalarda yönlendirici olmasıdır. Daha fazlasını –yani sizinle aynı hisleri yaşaması- beklemek her iki tarafın da iletişimine zarar verecektir. Ayrıca her şeyi anlatmak da uzun vadede çeşitli problemler yaratabilir. Çünkü insan, yapısı gereği kötü niyetliliğe meyillidir. Bunu bütün insanlardan bağımsız olarak söyleyebiliriz. Sinirli ya da gergin anlarında, kendi elinizle sunduğunuz verileri size karşı kullanabilir. Elbette dostlar arasında güven önemlidir, aksini düşünerek sürdürülebilir bir dostluk oluşturamazsınız fakat kimseye sonsuz güven beslememelisiniz. Bu strateji, dostlarınızla daha sağlam temeller atmanızı sağlayacaktır.

Dostlar hayatın önemli bir parçasıdır ve elbette en azından birkaç kişi olarak yaşam döngünüzde yer almalılar. Burada dikkat etmenizi önerdiğimiz tek nokta, kuracağınız dostluklarda bazı detaylara dikkat etmeniz. Nasıl ki çok sevdiğiniz bir bilgisayarınıza daha uzun süre dayanıklı olması için dikkat gösteriyorsanız, dostluklarınızı daha uzun süre ve kaliteli bir şekilde sürdürmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmekte. Bu sayede dostlarınızdan alacağınız destek, sizi toplumun genelinde de saygın biri haline getirecektir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: