Kitap okuma konusunda yaşanılan en büyük problemlerden birisi odaklanmadır. Alanıyla ilgili kitap okuyan birisi, onu okumakla ilgili 1-2 kere erteleme yaptığında muhtemelen kitabı bir kenara bırakıp sonrasında dönmemekte. İşte bununla ilgili dünyada en çok uygulanan tekniklerden biri çapraz okuma yapmak. Örneğin metrodayken sektörel bir kitap okumak zordur. Ya da zihni yoran bir dersten sonra yapay zekanın teknik tarafını anlatan bir kitap size istediğiniz verimi muhtemelen sağlamayacaktır.

Bu gibi anlarda yapacağınız şey, daha okunaklı kitaplara yönelmek olmalı. Stefan Zweig bu konuda iyi bir örnek olabilir, kendisinin yazdığı kitaplar genelde kısa olması ve okuyucuyu çok yormamasıyla bilinir. Odaklanmanın sorun yaratacağı anlarda bu gibi kitapları okuyarak kendinizi edebi tarafta da geliştirebilirsiniz. Yani genelde aynı anda 2 kitabı okumayı sürdürmek daha çok kitap okumanız ve daha birikimli olmanız için iyi bir stratejidir. Kısa edebi kitapları okumanın avantajlarından biri de şu: Beyin, onu yönlendirmelerinizle çalışır. Bu yönlendirmelerin en önemlisi de ödüllerdir. O kısa kitabı bitirdiğinizde istemsizce beyninize ödül göndermiş olursunuz, böylece beyin o anda “sen kitap bitirebiliyorsun” mesajını alıyor. Bu da teknik özelliği daha ön planda olan kitapları okurken size motivasyon sağlayacaktır.

Bu tartışmayı çayı şekerli-şekersiz içenler de bolca yaparlar. Çayı şekersiz içemediğini söyleyen birine, aynı ortamda bulunan şekersiz çay içen kişi şöyle der: “Bir süre direnç gösterdikten sonra zaten alışıyorsun.” Bu direncin ne kadar süreceği kişinin kendi iradesine bağlı olmakla birlikte bu aslında bilimsel temeli olan bir tez. Çünkü beynimiz çay örneğinde de aslında kendisini şartlıyor. “Çay şekersiz içilmez.”, “Yemeğin yanında kola gitmeli”, “Bu kitabı da bitiremedin sen teknik kitapları bitiremiyorsun.”… Bunların hepsi birer beynin şartlanması örnekleri. Bu nedenle çapraz okuma hem sizin bu şartlanmayı kırmanıza olanak sağlar hem de daha fazla kitap okuyup pek çok farklı alanda kendinizi yetiştirmenizde katkıda bulunur.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: