KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Büyük Düşünüp Küçük Başlamak

Tarihte büyük işlere imza atmış bütün başarılı liderlere baktığınızda hepsinin büyük ideallere sahip olduğunu görebilirsiniz. Kazayla iz bırakan bir lider açıkçası pek görülen bir figür değildir. Bununla beraber, hiçbirisi büyük işlerini ilk seferinde yapmamıştır. Büyük işler yapmak her zaman beyinlerinin bir köşesinde vardır fakat öncelikleri küçük adımlar atıp o büyük projelere giden yolu hazırlamaktır. Çünkü büyük projelerin sürdürülebilir olması için oraya giden yolun yapılması gerekir. Günümüzde pek çok projenin ya da kişinin başarısız olması da bundan kaynaklanmakta. Her zaman büyük düşünmeli fakat oraya giden yola ulaşmak için küçük adımlardan oluşan stratejiler oluşturmalısınız.

Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da Atatürk’ün yaşantısından kesit sunmak, en iyi örneklerden biri olacaktır. Cumhuriyet kurma düşüncesi henüz Kurtuluş Savaşı’ndan önce dahi Mustafa Kemal’in aklında vardı fakat bunu dile getirmesi projeye zarar verecekti. Bunun yerine ilk başta Samsun’a gidip halkı analiz etmek, çeşitli kongreler düzenlemek ve düşmanı yurttan en kısa sürede atmak gibi daha öncelikli konulara yöneldi. Cumhuriyet, tüm bu süreçler sona erdikten sonra sürdürülebilir ve başarılı bir şekilde hayata geçti. Nitekim sonrasında Hatay’ın Türkiye’ye katılması ve Boğazlar’ın kontrolünün bizde kalması gibi önemli hamleler de yaptı fakat bunların hepsi, zamanla küçük adımların birikmesiyle gerçekleşti. Hayatında bu şekilde başardığı onlarca konunun hepsine değinemesek de Atatürk’ün yaşantısının bize verdiği mesaj şu: Büyük işler başarmak için öncelikle daha ufak konulardan başlamak gerekiyor. Ayrıca büyük projeleri insanlara çok fazla dile getirmeyip kendi içinde düşünmek de önemli. Çevrenizin yapacağı olumsuz yorumlar hevesinizi kırabilir ya da attığınız daha küçük adımlara odaklanmanızı zorlaştırabilir. Atatürk de bunun farkında olarak projelerini anlatmak yerine onları gerçekleştirmeye bakan bir liderdi. Aslında bunun genel lider özelliği olduğunu söyleyebiliriz.

Şunu unutmayın, insanlar her zaman somut verilere bakarlar. Eğer hiçbir şey başarmamış biriyseniz, anlattığınız büyük fikirler insanların bir kulağından girip diğerinden çıkar. Söylediklerinizin ciddiye alınmasını istiyorsanız ortaya somut başarılar sunmalısınız. Bunlar başlangıçta küçük adımlar olacaktır. Sonrasında bu küçük başarılar birleşip daha büyüklerini oluşturacak ve projeleriyle ses getiren biri olmanızı sağlayacak. Bu süreçte en kilit rol, büyük projelere giden yolda aşamalardan oluşan bir strateji belirleyip ona uygulayabilmenizde..

%d blogcu bunu beğendi: