Bugün itibariyle ilkini başlatacağımız “Bugün Ne Dinlesem?” serisi, Türkçe ve yabancı şarkılardan bir haftalık seçki yapmayı amaçlamakta. Bu seçkiyi yaparken herhangi bir sınırlama olmadığını söyleyebiliriz. Listelerimizde farklı dillerden ve farklı türlerden şarkılar bulabileceksiniz. Müziğin evrensel ruhunu hissetmek ve tadını tam olarak alabilmek için bu şekilde farklı şarkıları dinlemenin önemli olduğunu düşünmekteyiz. İlk listemiz ise şu şekilde:

1) Darko Filipovic – Trebas Mi: Darko Filipovic, pop folk türünde Balkanların en önemli isimlerinden birisi. Trebas Mi de bu kapsamda Darko Filipovic’in önemli eserlerinden birisi. Sanatçının daha slow tarzdaki şarkılarından birisi olan Trebas Mi, hem melodisi hem de sözlerindeki anlamıyla dinlemesi keyif veren Balkan ezgilerinden birisi.

2) Beirut – Scenic World: Beirut, Batı ve Doğu Avrupa müziğini harmanlayan bir indie-rock grubu. Geçtiğimiz ay çıkan yeni albümü Gallipoli de gayet iyi olmakla birlikte bizim önerimiz Gulag Orkestar albümünde yer alan Scenic World isimli şarkısı. Bu şarkıyı seçmemizin sebebi ise, Beirut’un konseptini en güzel yansıtan melodilerden birine sahip olması. Müziği dinlerken arka planda kelt müzik tınılarını hissedebilirsiniz.

3) Elvis Costello – I Want You: Elvis Costello için hak ettiği değeri bulamayan (underrated) sanatçılardan biri diyebiliriz. Punk rock alanında pek çok önemli esere sahip olan Elvis Costello, kesinlikle pek çok kişi tarafından keşfedilmeyi bekliyor. I Want You ise bu konuda başı çeken şarkılardan birisi. Elvis Costello’yu sembolize eden şarkılardan I Want Tou, modunuzla uyum sağladığında uzun süre playlistlerinizdeki yerini koruyacaktır.

4)Can Kazaz – Sürsün Bahar: Can Kazaz, Türkçe müziğin son dönemde en iyi işlere imza atan isimlerinden birisi. Kasım ayında çıkarmış olduğu albümde yer alan Sürsün Bahar şarkısı da kalitesini en güzel şekilde sunan eserlerinden birisi. Müzik alanındaki akademik birikiminin de etkisinden olmalı ki, şarkılarını dinlerken melodideki kaliteyi anlayabiliyorsunuz.

5)Sattas – Eskitilmiş: Reggae, farklılık arayan müzik piyasasındaki en iyi seçeneklerden birisi. Bob Marley’le ünlenen bu tür günümüzde de pek çok başarılı sanatçı sayesinde farklı bir tat sunmakta. Ülkemizde bu türde müzik yapan az sayıda grup ise kaliteleriyle fark yaratmakta. Sattas da kesinlikle fark yaratan bu gruplardan birisi. Orçun Sünear ve Derya Eke tarafından kurulan Sattas, Türkçe müzikte kesinlikle olduğu yerin çok daha ötesini hak ediyor. Eskitilmiş de kendilerinin en bilinen ve en başarılı şarkılarından birisi.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: