Hayata dair pek çok şey değişirken davranışlar da değişiyor. Bu davranışlar, sahip olunması gereken yeni yetkinlikleri de beraberinde getirmekte. Günümüzde bunun örneklerinden birisi bilgiyi pazarlayabilmek. Artık bir bilgiye ulaşmak kadar önemli olan bir başka unsur, onu bildiğinizi yansıtmak. Üstelik bunu çeşitli stratejilerle yapmalısınız. İnsanlara direkt bir şeyi bildiğinizi söylemek yerine, onu bildiğinizi yaptıklarınızla hissettirmeniz gerekiyor. Çünkü rekabet ortamının bu kadar kızıştığı bir ortamda insanlar neyi bildiğinize değil, nasıl anlattığınıza odaklanmakta. Bunun sebebi de, bilginin zaten çok daha kolay bir şekilde elde edilmesi. Dolayısıyla günümüzde onu sunma biçimi değer kazanıyor, tıpkı iş dünyasındaki iş yapış şekillerinin daha önemli hale gelmesi gibi.

Bu konuda ön plana çıkan örneklerden en bilinenleri hikayeleştirme, oyunlaştırma ve görselleştirme. Örneğin, bir konuşma esnasında tanım yaparken onu hikayeleştirmeniz gerekir. Sadece nesnel açıklamasını yapmak insanların gözünde o konuşmayı sıkıcı hale getirecektir. Siz konuyu çok iyi biliyor olabilirsiniz fakat bu birikiminiz insanların gözünde bir anlam ifade etmeyecektir. Bunu tamamlamak için yaşanmış olaylar ya da ilgi çekebilecek örneklerle tanımınızı süslemeniz gerekir. Aynı şekilde, bir workshop çalışmasında görev dağılımı yaparken oyunlaştırmaya başvurmalısınız. Vermek istediğiniz mesajın kitleler tarafından benimsenmesi için bu gibi eğlence içeren çalışmalar fazlasıyla önem taşıyor. Bunun bir benzerini de dijital ortamlar için söyleyebiliriz. Söyleyeceğiniz şeyin mümkün olduğunca kısa ve görsel odaklı olması gerekiyor. Hız ve estetiğin ön planda olduğu bu dönemde, bilgiyi alt metin haline getirip görselliği ön plana çıkarmalısınız.

Yukarıda anlattığımız örneklerden de anlaşılacağı gibi, günümüzde bilginin kendisi daha arka planda kalmış durumda. Artık esas başrol, o bilgiyi sunuş biçiminiz. Bu tarafta istenileni yaptığınız zaman bilginin kendisi de üzerine düşeni yapıyor ve karşı taraf, vermek istediğiniz bilgiyi alıp sizin bu konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu kabul ediyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: