Bilgisayar Mühendisliği, hali hazırda zaten değerli bir bölüm olsa da önümüzdeki yıllarda bu önemini çok daha büyük bir oranda artıracak. İçeriklerimizde sürekli olarak vurgulanan dijital unsurlar bu konuda önemli bir yere sahip. Tamamen dijitale entegre olacak olan hayatlarımızın merkezinde Bilgisayar Mühendisleri, diğer bölümlerde kendisini yetiştirmiş kişilerle işbirliği halinde olacak. Bu konuda pek çok çalışma alanı olsa da sınırlı yerimizden dolayı en kritik gördüğümüz üç başlığa odaklanacağız: Veri İşleme, Siber Güvenlik ve Açık Kaynaklı Yazılımlar

İlk olarak veri işleme kısmına değinecek olursak, şu anda veri konusunda henüz farkındalık aşamasındayız. Amerika’da yayımlanan pek çok makalede; son 10 yılda üretilen verinin, insanlık tarihi boyunca üretilen veriden daha fazla olduğu söyleniyor. Bu durumda bunların işlenmesi ve yorumlanması için müthiş bir sistem gerekmekte. Bu konuda pek çok firma çalışıyor ve çeşitli denemeler yapılıyor fakat bir firmanın elindeki verileri maksimum verimlilikle kullanacağı henüz çözülebilmiş değil. Muhtemelen bu bir kişi tarafından değil, farklı farklı sistemlerle yapılacak. Dolayısıyla sizler için odaklanılabilecek bir kariyer fırsatı bulunuyor. Ayrıca bu verilerin yorumlanması ve işlenmesi pek çok prosesi de beraberinde getirmekte. Tüm bunlar, ayrı ayrı birimler ve çok sayıda istihdam olanağı demek. Şu anda bile pek çok firma bu işler için bilgisayar mühendislerini alırken 2020’lerde yaşanan gelişmelerle bunun hangi aşamaya geleceğini hiç kimse kestirememekte.

Bir diğer konu başlığı ise siber güvenlik. Önümüzdeki yıllarda sadece finans değil, pek çok sektör dijitalle ilgili işler yapmaya başlayacak. Çeşitli sağlık sistemleri, otonom araç üretecek otomotiv firmalarının operasyonel işlemleri ve diğer pek çok alan, dijitaldeki korsan saldırılarla karşı karşıya kalacak. Bu saldırıların etkisi de şimdiki saldırılardan çok daha büyük olacak. Bu nedenle, sizlere çok büyük bir iş düşecek. Konuyla ilgili yapacağınız yer çalışma kilit bir öneme sahip. Biyoloji ve otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörle ilgili dijital saldırıları önlemeyi ele alan projeleriniz sizi çok önemli yerlere getirecektir.

Bilgisayar Mühendisliğinin en heyecan verici konu başlıklarından biri de açık kaynak yazılımlar. Burada aslında bahsedilen, Raspberry ve Arduino için programlama. Her ne kadar şu anda hobi aracı olarak görülseler de yakın zamanda çok daha önemli bir konum elde edecekler. Raspberry Pi için bunu söyleme sebebimiz, bilgisayarların giderek küçülmesi ve bunun da tek kartlı bilgisayarlar için çok önemli bir şans olması. Dolayısıyla, bu sistemlerin programlanmasında önemli bir istihdam oluşacak. Bu istihdamın şu anda da oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu sistemlerin en önemli artısı; proaktif insanların kendilerini çabuk kanıtlayabilmeleri. Demek istediğimiz; eğer bu sistemlerin geliştirilmesine olanak sağlayan programlar geliştirirseniz zaten çeşitli firmalar size hakkınızı şimdiden teslim edecektir. -Elbette bu konudaki yurt dışındaki firmalarla ilgilenmek sizin için daha hızlı sonuç getirecektir.-
Dijital dünya, Bilgisayar Mühendisleri için pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Bunların hangisini seçeceğiniz ise tamamen size bağlı. Eskiden belli çalışma alanlarınız bulunuyorken şu anda çok geniş bir yelpazenin eşiğindesiniz. Bu nedenle Endüstri Mühendisleriyle benzer bir yönünüzün olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıdaki üç çalışma alanı çok önemli fırsatlara sahip olsa da bunun gibi pek çok alan bulunmakta. Bunları keşfedip üzerinde çalışma yapmak, global zeminde prestijli bir kariyere sahip olmanız için fazlasıyla yardımcı olacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: