İçinde bulunduğumuz yüzyılın getirdiği yönetişim için, yönetimin daha esnek hali diyebiliriz. Bu anlayışa göre; yönetim kavramı tek taraflı yönetimi kapsarken yönetişim ise halkın ve yöneticinin birlikte interaktif olarak katılım sağlaması anlamına geliyor. Bu nedenle, özellikle de yerel yönetimler için önemsenen bir kavram. Çünkü yönetişim anlayışına göre ülkenin idaresi yerel yönetimlerden başlamakta. Dolayısıyla halk yerel yönetimlerde aktif rol alırsa ülke yönetiminde de rol almış olacağı düşünülüyor. Öte yandan; bu sistemi uygulayan devletler, ülke içinden gelen olumlu tepkilerin yanı sıra uluslararası ilişkiler açısından da olumlu geri dönüşler aldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte bu konuda en çok konuşulan figürlerden ikisi. Meclise çoğu zaman bisikletle giden ve hep güler yüzle görülen bu iki lider, aslında diğer ülkelerin gözünde de ülkeleri adına çok iyi bir imaj çiziyorlar. Donald Trump’ın çizdiği imajdan sonra ABD’nin çekiciliğinin gözle görülür şekilde azalmasını göz önünde bulundurursanız, bunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca Kanada ve Hollanda, bu süreçte ABD’nin fire verdiği uluslararası yatırımlardan önemli bir pay aldı. Bunun sebebi, tahmin edeceğiniz gibi iki liderin piyasalara verdiği olumlu mesaj. Ülkelerinde yönetişim sistemini yerleştirdiklerini söyleyen ve bunu kanıtlayan liderler, bunun uluslararası arenadaki katkısını da kısa sürede almakta. Bunun yanı sıra, diplomatik ilişkilerde her zaman kazançlı taraf arasında yer almaktalar. Buradaki önemli sebep ise, yapıcı duruşlarından ve yönetişim anlayışından dolayı hemen her ülkenin Hollanda ve Kanada gibi ülkelerle birlikte olmak istemesi.

Uluslararası İlişkiler mezunları için konunun önemi ise, bu ülkelerin sahip oldukları sistemle ilgili. Devlet yöneticilerinin yönetişimi idari düzende nasıl uyguladıklarını ve bunu dünyaya nasıl duyurduklarını inceleyip bir rapor haline getirebilirsiniz. Bu gibi çalışmalar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli bulunmakta. Yönetişim ve diğer çeşitli konularda bu şekilde araştırmalar yapıp paylaştıkça analist yönünüz de zaman içerisinde oluşacaktır. Bu durumun sizi uluslararası ilişkiler alanında çalışan başarılı biri haline getirebileceğini söyleyebiliriz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: