HUKUK

Verginin Geleceği ve Hukuk

Dijital dünyadaki hızlı dönüşüm pek çok alanı olduğu gibi hukuku da yakından etkilemekte. Bu alanlardan birisi verginin geleceği. Aslında bu konudaki tartışmalar şu anda bile başlamış durumda. Dijital dünyada bireysel çalışmalarıyla gelir elde eden içerik üreticileri vergi veaslrmeli mi sorusu ciddi bir şekilde tartışılıyor. Bu, dijitalin yapacağı etkinin ilk yansıması. Bir sonraki evrede ise algoritmaların ve robotların eşiğinde vergi hukukunun tartışıldığını göreceğiz. Tarih boyunca böyle bir hukuki örnek olmadı, dolayısıyla geçmişteki vaka örneklerine bakma şansımız yok. Yapılacak tek şey, geleceği öngörmeye çalışıp regülasyonları bu doğrultuda hazırlamak olacak. Bu nedenle zaman zaman bakış açısı eksikliğinden kaynaklı çeşitli hukuki problemlerin yaşanacağını tahmin etmek zor değil.

Geleceğin dünyasına dair ilk örnekler şu anda gelmeye başladı. Pek çok kurumsal firma, Çin ve Tayvan gibi ülkelerde yer alan fabrikalarını kapatıp kendi ülkelerinde robotlar aracılığıyla yapmaya başladı. Çünkü lojistik ve çalışan maliyetlerini minimuma indirmiş durumdalar. Peki bunun vergi boyutu ne olacak? Sonuçta firmalar paralarını –artırarak- kazanmaya devam edecekler. Aynı şekilde önümüzdeki yıllarda muhasebe programları, muhasebecilerin ciddi şekilde azalmasına neden olacak. Bu süreçte programlar için vergi ödenecek mi, bunu hangi taraf ödeyecek ve nasıl bir vergi sistemi geliştirilecek? Bir diğer örnek, artık dijital yollarla kazanılan gelirler çok daha büyük bir paya ulaşacak. İnsanlar bir işte maaşlı çalışmak yerine internet üzerinden eğitim, kendi portallarında reklam yayınlama ve internet üzerinden daha başka hizmetler sunulması gibi iş modelleriyle gelir elde etmeyi tercih edecek. Bunu herkesin yapacağını söyleyemeyiz fakat yine de tercih edecek önemli bir kitle var, şu anda bile oluşmuş durumda. Burada devletler hangi kriterlere göre vergi alacak?

Bu gibi iş modellerini çok daha çeşitlendirebiliriz. Sadece vergi hukuku değil aynı zamanda banka hukuku da bu noktada önemli değişiklikler yaşayabilir. Çünkü vergi kaçırmanın önüne geçmek için para kaynağının geliş ve gidiş aşamalarının daha fazla kontrol edilmesi istenecek. Bu noktada insanların kripto para birimlerine yönelmesi bekleniyor, bu da bir başka sistemi işin içerisine katmakta. Bu zincirin hepsi bir noktaya çıkıyor: Hukuk mezunlarının kendi alanları dışında pek çok alanda da bilgi sahibi olması gerekiyor. Ekonomi ve mesleklerin geleceğini araştırmak iyi bir ilk adım olabilir. Bu size verginin hukuktaki geleceğini şekillendirmek adına sonraki aşamalarda fikir verecektir. Bu konuda regülasyonlar bir şekilde değişecek ve hukukçular için de farklı mesleklerden bahsedeceğiz. Bu yeni döngüde yer alabilmek ise sizin merakınıza ve okuduklarınızı yorumlamanıza bağlı.

%d blogcu bunu beğendi: