google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Endüstri Mühendisliği MÜHENDİSLİK İİBF

Ünlü Reklam Yüzlerinin Markalara Geri Dönüşü

Kurumsal firmaların en önemli pazarlama faaliyetlerinden birisi, hiç şüphesiz reklam filmleri. Bu reklam filmlerinde ünlü isimlerin olması da, sembolleşen çalışmalar arasında yer almakta. Kendisine verilen fiyatlar magazin servislerine iletilir, böylece halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında reklam filminin kitlelere duyurulması amaçlanır. Önceki yıllarda bu sistem geri dönüş sağlasa da günümüz pazarlama çalışmaları kendi tarzını yaratmaya odaklanmış durumda. Dolayısıyla, bunu sağlayamayan markaların reklam yüzlerinden istedikleri geri dönüşü alamadıklarını söyleyebiliriz.

Bu konuda başarılı örneklerden biri olarak Mavi firmasının Kıvanç Tatlıtuğ ile yaptığı reklamları sayabiliriz. Her reklamda ayrı bir hikaye oluşmasını sağlayan bu işbirliği, potansiyel müşterilere bir tarz örneği de sunmakta. Bunu yaparken sadece ünlü olduğu için değil, yaratılmak istenen tarza en uygun isimlerden biri olmasından yola çıkıldığı için reklam çalışmaları da maksimum verim sağlamakta. Firmanın geçen yılki gelirlerini %32 artırdığını düşünürsek çalışmanın direkt ya da dolaylı bir katkı sağladığını söyleyebiliriz. Öte yandan genç jenerasyonun kot (denim) giyime yönelik ilgisi de bu süreçte firmanın reklam aracılığıyla kendi tarzını oluşturmasını kolaylaştırmakta. Bu da önceki yazılarımızda vurguladığımız “markanın kendisini konumlandırması” konusunun ne kadar önemli olduğunun bir işareti. Reklam yüzünün iyi geri dönüş sağlayamadığı firmalardaki en büyük problem ise, firmanın piyasadaki konumuna zarar vermesi. Hedef kitle grubundaki kişiler o reklamı dijital ortamlarda ya da televizyonda gördüğünde bir görüş sahibi olmakta. Bu görüşün olumlu ya da olumsuz olması da ilk ana bağlı.

Halkla ilişkiler ya da pazarlama alanlarında çalışmayı düşünenler için bu konu üzerinde düşünmek fazlasıyla önemli. Özellikle de reklam yüzlerini inceleyip sonuçlarını araştırmak, kendinize sektörel notlar almanızı sağlayacaktır. İşe alımlarda sürekli olarak vurgulanan deneyim konusu da bu gibi çalışmalarla başlamakta. İlk aşamada bu kıyaslamaları yaparak kimlerin hangi noktaları doğru ve yanlış daha iyi yaptığını görerebilirsiniz. Bu da sonraki aşamalarda daha yaratıcı ve yüksek verimlilik sağlayan çalışmalar hazırlamanızda yardımcı olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: