Gerek kendi çevremde gerekse sosyal medyada en dikkatimi çeken noktalardan biri; insanların fazla umutsuz olması. Bu durum her konuda geçerli. İş bulamamak, yaptığı işte başarılı olamamak, ikili ilişkiler, arkadaşlarıyla bağı ve bunun gibi pek çok konu.. Buradaki en büyük problem, bu umutsuzluk psikolojisi git gide bir dalga halinde toplumun geneline sirayet ediyor. Herkes, sanki ömür boyu kötü olaylar yaşayacakmış gibi bir portre çizmekte. Oysa ki hayat böyle bir şey değil. Hele ki sosyal medyanın ve dijitalin genelinin bu kadar ön planda olduğu bir dönemde hiç değil.

Hayatın şöyle bir çalışma prensibi vardır: Size bazı dönemlerde en dibi, bazı dönemlerde de zirveyi gösterir. Sizin yapmanız gereken ise, her iki durumda da aynı soğukkanlılığı gösterebilmektir. Şu anda işsizsiniz ve gittiğiniz her işletme sizi reddediyor diyelim. Peki bir sene sonrasını tahmin edebilir misiniz? 2020’nin Mart ayında, markaların iş teklif etmek için birbiriyle yarıştığı biri olamayacağınız garanti mi? Hayır. Yukarıdaki paragrafın son kısmı da tam olarak bununla ilgili. Artık eskisi gibi on beş sene memurluk, on sene yönetici yardımcılığı gibi bir hiyerarşi yok. Üniversite öğrencisinin şirket CEO’larıyla yarışacak imkanlara ulaşabildiği bir dönemdeyiz. Yanlış anlaşılmasın, bu bir hayal satma yazısı değil. Elbette bunu yapamama ihtimaliniz de var fakat kendinizi derbeder olarak görmek var olan iyi ihtimali tamamen bitirecek. Mesela aynı şey, durumu çok iyi olan kişi için de geçerli. Bugün kurumsal firmalara eğitimler veren, sürekli olarak işbirliklerine imza atan biri olduğunuzu varsayalım. Önümüzdeki sene bütün işbirlikleri iptal edilmiş biri olma şansınız da var.

Bu senaryonun oluşmasını sağlayan şey, sahip olduğumuz tüketim toplumu. İnsanlar o kadar çabuk tüketiyor ki, sürekli olarak yeni bir şeylerin eklenmesi gerekiyor. Bir bilgiyi, şarkıyı, eseri uzun süre devam ettirebilmeniz mümkün değil. Eğer bunları sürdürülebilir olarak sağlarsanız bir şekilde insanlar sizi keşfediyor ve hak ettiğiniz yerde konumlandırıyor. Bunu yaparken bir anda yükselebileceğinizi ve aynı şekilde bir anda düşebileceğinizi de unutmayın. Bunu hatırlamak, çalışmalarınızdaki disiplini hep maksimize etmenizi sağlayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: