google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Genel

Tutkuların Peşinden Koşmak: Arkadaşlarınıza Rağmen x Arkadaşlarınız Sayesinde

Bu tezimi nesnel bir doğru gibi gösteremem fakat bugüne kadar hayat bana gösterdi ki, eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsan çevrendeki arkadaşların da bu isteğine saygı duyup gereken noktalarda katkı vermeli. Aksi takdirde, arkadaşlar sayesinde kolayca halledilebilecek olan konular üzerinde çok daha fazla efor harcayıp esas işlere odaklanmak zorlaşabiliyor. Bu kozu kullanabilmek için ise elbette sizin de arkadaşlarınıza aynı imkanı sağlayabilmeniz gerekiyor. Kazan-kazan felsefesine dayalı bu işbirliğini her iki taraf da benimsediğinde ise aslında bir süre sonra tüm arkadaş grubunuzla birlikte farklı alanlarda başarıyı yakalamış oluyorsunuz.

Bu konuyla ilgili olarak kendi çevremdeki arkadaşlarımla aramızda yazılı olmayan şöyle bir anlaşma var: “Hayatta neyi başarabileceğini en iyi sen bilebilirsin. Bu nedenle sen bir şeyi amaçladıysan onu başaracağını biliyorsundur, ben de arkadaşın olarak bu süreçte yanındayım.” İşin en güzel kısmı ise, gerçekten bu desteği birbirimize hissettiriyor olmamız. Örneğin, Psikoloji mezunu bir arkadaşım kendi alanında önemli bir araştırma yazısı okuduğunda bunun bana da içerik yazımı ya da başka şekillerde katkı sağlayacağını düşünüp gönderiyor. Aynı durum Hukuk’tan Fizyoterapi’ye kadar pek çok bölümde geçerli. Çünkü bu insanların tamamı Payeplon’la gerçekleştirmek istediğim tutkularıma saygı duyup arkadaşlarının kendi hikayesini oluşturma sürecinde birer parça olmak istiyorlar. Tabi bu motivasyonlarında, arkadaşlarının da onlar için aynı hisleri paylaşıyor olmasının önemli payı bulunuyor.

Arkadaşlarımın bu desteği olmasaydı Payeplon’u yine devam ettirebilir miydim? Muhtemelen evet fakat yazdığım içeriklerin konu başlıklarına bu kadar güvenmezdim ve araştırmalar için çok daha büyük bir enerji harcamak zorunda kalırdım. Ayrıca onların bu hikayede yer alma isteği teknik katkının ötesinde çok büyük bir psikolojik katkı sağlıyor. Bu nedenle sizlere de önerim, arkadaşlarınıza rağmen değil arkadaşlarınız sayesinde bir şeyler başarmaya çalışın. Çünkü hayat, tek başına mücadele etmek için fazla zorlu bir rakip. Sizin dışınızdaki insanların bilgilerinden, tecrübelerinden ve düşüncelerinden ara sıra faydalanmanız gerekiyor. Eğer başarılara giden yolda arkadaşlarınız sayesinde değil arkadaşlarınıza rağmen gidiyorsanız o zaman bir durup yolunuza farklı arkadaşlar eklemeyi düşünmek iyi olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: