Sosyal medya, son 10-15 yıldır hayatımızda aktif olarak yer alan ve muhtemelen uzun yıllar daha herkesin hayatının parçası olacak bir mecra. Bununla beraber, sosyal medyanın şimdiki haliyle kalabileceğini de söyleyemeyiz. Çünkü pek çok konuda da belirttiğimiz gibi, 2010’lu ve 2020’li yıllar insanlık için bir geçiş evresi durumunda. Bunu hem işlerin içeriği hem yaşam koşulları hem de günlük alışkanlıklarımız için söyleyebiliriz. Aslında bu değişimi şu anda bile hissedebiliriz.

Konuyla ilgili Twitter ve Instagram’ın geldiği noktayı ilk örnek olarak gösterebiliriz. Twitter 2008 yılında yaygınlaşmaya başladığında temel amaç insanların ne yaptığını anlatmasıydı. Bu durum sonrasında değişti ve Twitter 2010’lu yıllarda düşüncelerin anlatıldığı bir mikro blog halini aldı. Şu anda haber ve mizah paylaşımı gibi çeşitli alanları da kapsamakla birlikte yine ağırlığını mikro blog paylaşımları oluşturuyor. Benzer bir durumun Instagram için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. İlk başta amatör fotoğrafçıların paylaşımlarına odaklanan Instagram, sonrasında en mutlu günlerin biriktirildiği bir albüm haline geldi. Hikaye (story) özelliğinin eklenmesiyle sadece özel anlar değil, günlük durumlar da paylaşılmaya başlandı. Ayrıca Instagram, kullanıcı alışkanlıklarının da değişmesinde öncü rol üstlendi. İnsanlar daha fazla şekilde görsellere ağırlık vermeye başladı. Bu durum bir süre devam ettikten sonra, hayatımızın içerisine daha fazla giren teknolojilerle birlikte değişecek. Bu teknolojilerden ilki sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik. Bu iki teknoloji sayesinde insanlar sosyal medyayı bir nevi gerçek deneyimi sanalın mükemmelliğiyle deneyimleyebilecek. Elbette bunu şimdiki estetik olmayan gözlüklerle değil, muhtemelen gözlüksüz olarak yapacaklar. Takip eden gelişmeler de aynı şekilde bu teknolojilerin yansıması şeklinde olacak.

Sosyal medyanın geleceğine dair fikir sahibi olmak, işlerinizde fark yaratmanız açısından size katma değer sağlayabilir. Çünkü bu şekilde olaylara daha farklı bakabilir, diğerlerinin görmediği fırsatları görebilirsiniz. Artık bütün işlerin bir şekilde dijitale taşındığını düşünecek olursak bunları düşünmek şu anda önemliyken yakın zamanda zorunluluk haline gelecek.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: