KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Rekabetin Başarıya Etkisi: Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi

Yıllar sonra 2010’lu yılların futbol dünyasına bakıldığında iki isim diğerlerinden çok daha ön plana çıkacak: Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi. Bu yazıda ise, hangisinin daha iyi olduğu gibi bir tartışma yerine bu ikilinin bizlere ne gibi bir katkı sunabileceğine odaklanacağız. Bu konuda ilk olarak şunu söyleyebiliriz; bugünkü olağanüstü performanslarında yeteneklerinin ve çalışmalarının yanı sıra aralarındaki rekabetin çok büyük bir önemi var. Aslında, aralarındaki rekabet için direkt olarak çalışmalarını artıran ve yeteneklerini göstermelerini sağlayan en önemli faktör diyebiliriz.

İkili rekabetlerde genellikle şöyle bir durum vardır: Her iki taraf, kendi güçlü olduğu yanları belirler ve bunlara odaklanır. Bu sayede iki tarafın da savunucularının elinde çeşitli malzemeler bulunur. Ronaldo için bu güçlü taraf yıllardır Şampiyonlar Ligi’ydi. Messi ise hep İspanya Ligi’nin (La Liga) hakimiydi. Bununla beraber, her iki isim de iki alanda birden mucizevi işler yapmaya devam ediyor. En güncel örnek; Salı akşamı oynanan maçta Cristiano Ronaldo 3 gol atıp takımını bir üst tura taşırken ertesi akşam da Lionel Messi 2 gol ve 2 asistle takımına farklı galibiyeti getirdi. Bu aslında ikili arasındaki kıyasıya rekabeti gayet iyi açıklıyor. Bunu iş hayatının geneline taşıyacak olursak; en iyisi olma yolunda kendinize rakipler belirlemeniz her zaman sizi zirvede tutar. Messi ve Ronaldo; daha fazla kupa almak, daha fazla gol atmak ve taraftarı daha fazla coşturmak adına hep zirvede kalmak zorundalar. Aksi takdirde haklarında şu yargı yapılabilir: “Çok iyiydi ama son yıllarında biraz ötekinin gerisinde kaldı.” Her iki isim de bunu dedirtmemek için günde 8-9 saat çalışmaya ve yeteneklerini en üst seviyede tutmaya devam ediyorlar.

Bu ikilinin rekabetinde çıkarılabilecek bir diğer mesaj ise, mükemmeliyetçiliğin bazen iyi bir şey olduğu. Özellikle de rekabet halindeyken mükemmeliyetçilik diri tutar fakat bunu başlangıçta yaptığınızda hiçbir zaman o rekabet ortamını oluşturamazsınız. Messi’nin ilk yıllarında Ronaldinho’nun gerisinde kalması ve Ronaldo Real Madrid’e geldiğinde pek çok kişi için kapalı kutu gibi gözükmesi buna birer örnek. Tıpkı “Mükemmeliyetçilik Engelini Aşmak“ adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi, başlangıçta mükemmel olmaya takılmayıp sadece işlerini yaptılar ve bugün gelinen noktada mükemmeliyetçi olmak onları zirvede kalmak adına kamçı görevi görüyor. Bu etkinin futbol hayatları boyunca aynı şekilde sürüp sürmeyeceğini ise zaman içerisinde göreceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: