KARİYER

Puppy Dog Close Tekniği İle İş Hayatına Giriş

Ülkemizin en büyük problemlerinden birisi maalesef yüksek işsizlik oranı. İş başvuruları yaptığınızda siz de bunu bizzat deneyimliyorsunuzdur. Bu durumun oluşması sizin suçunuz değil fakat çözümü –en azından kısa vadede- sizin bulmanız gerekiyor. Bu noktada bazı teknikler yardımcınız olabilir, bunlardan birisi puppy dog close tekniği. Bu ismin hikayesi şu şekilde; bir gün petshopa gelen birisi hayvan almak istese de bundan emin olamıyor. Petshopun sahibi de yavru köpeği almasını önerip, eğer bir haftanın sonunda anlaşamazlarsa geri getirebileceğini söylüyor. Bir hafta boyunca yavru köpekle çok iyi anlaşan kişi, ondan ayrılamayacağını söyleyip geri götürmüyor. Bu tekniğin iş hayatında uygulanması da benzer şekilde.

Puppy Dog Close tekniğini şöyle uygulayabilirsiniz: Üniversitedeyken ya da mezun olduğunuzda çalışmak istediğiniz sektördeki firmalara gidin ve ücretsiz çalışmak istediğinizi söyleyin. Kararlığınızı göstermek için de iyi bir özgeçmiş hazırlayıp motivasyon ve –varsa- referans mektuplarınızı ekleyin. Bu iş yerinde 6-12 ay arası ücretsiz çalışmayı göze alın ve kendinizi geliştirme adına yapabileceğiniz her şeyi yapın. Çalışan meslektaşlarınızla görüşün, blog sitesi açıp yöneticilerinizle röportajlar yaparak oraya ekleyin. (Bu durum, yöneticilerinizin kendisini iyi hissetmesini sağlarken sizi gördüklerinde buradan yola çıkıp konuşmaları kendileri açar.) Ayrıca sürekli olarak yapmak istediğiniz işlerle ilgili fikirler geliştirip bunu rapor halinde firmaya sunun. Dışarıdan bakıldığında ücretsiz olarak çalışmak anlamsız gelebilir fakat aslında bu süreçte karşılıklı fayda alışverişi sağlanacak. Siz firmaya aylarca emek verirken diğer taraftan ticari teknik bilgi (know-how), çevre ve deneyim elde edeceksiniz. Sonraki süreçte ise, eğer gerçekten o iş için uygunsanız firma yöneticileri size firmada yer açacak ya da çevrelerini kullanarak o konuda iş bulmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir şirket için aylarca ücretsiz çalışma fikri çevrenizdekilerin ön yargı beslemesine neden olabilir fakat şunu unutmayın; Almanya ve ABD gibi pek çok ülkede öğrenciler 9-12 ay arası staj yapıyorlar. Bunun sebebi, hem networklerini genişletmeleri hem de sektörel deneyim kazanmaları. Bizdeki teorik eğitimin de maalesef –çoğu okulda- kötü olduğunu düşünürsek uygulamadaki tecrübenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: