PSİKOLOJİ

Otizmin Dahiliğe Etkisi – II: Derek Paravicini

Psikoloji dünyasının son yıllarda en çok tartışılan konularından birinde, gittikçe daha fazla örnek dile getirilmekte. İngiliz müzisyen Derek Paravicini de bu örneklerden biri. 1979 yılında İngilitere’de henüz 25 haftalıkken doğdu. Görme engelli ve otizmli olarak doğan Paravicini, pek çoklarına göre hayatta hiçbir konuda yetkinlik sahibi olamazdı. Derek Paravicini ise geçen yıllarda bu ön yargının ne kadar yanlış olduğunu müzik alanında yaptığı çalışmalarla gösterdi.

İlk yeteneklerini, daha iki yaşındayken dadısının verdiği piyanoyu çalmaya başlayarak gösterdi. Bu süreçte ailesinin desteğini de alarak Londra’da bir müzik okuluna gitti ve henüz 7 yaşındayken ilk konserini verdi. Dokuz yaşında ise artık Kraliyet Flarmoni Orkestrası ile birlikte konser verir duruma gelmişti. Paravici’nin bu çalışmaları onu erken yaşta Birleşik Krallık çapında tanınır hale getirdi. Bunun örneklerinden birisi, o dönem Galler Prensesi olan Diana Spencer’ın kendisine ödül vermesiydi. Bu başarısını ilerleyen yıllarda da korudu ve günümüzde sadece Birleşik Krallık değil, dünya genelinde de tanınan bir piyanist haline geldi.

Bu durum bize nöroçeşitlilik konusunu bir kez daha düşündürmekte. Otizmli olup alanında fark yaratan insanlar gerçekten otizme rağmen mi fark yaratıyorlar, yoksa otizm sayesinde mi? Bu konudaki düşüncelerden biri, aslında her insanın bir şeylere yeteneği var fakat bunun üzerine yoğunlaşmadığı için keşfedememekte. Otizmliler ise uzmanı oldukları konuya daha iyi odaklanıyor fakat o konuda fark yaratmaları için birilerinin destek vermesi gerekmekte. Derek Paravicini’nin ailesinin desteğiyle müzik okuluna gidip yeteneğini geliştirmesi buna bir örnek. Aynı şekilde, “Atypical Dizisi ve Nöroçeşitlilik” adlı yazımızda belirttiğimiz gibi, dizideki başrol karakterlerinden Sam’in çizim konusundaki yeteneğini keşfetmesi de okulda konuştuğu bir kız sayesinde oluyor. Bununla ilgili de iki soru işareti mevcut:

1) Otizmlilerin bu yetkinliklerini ortaya çıkarmak için sistemli bir çalışma yapılabilir mi? 2) Otizmlilerin sanat ve matematik alanındaki yeteneklerinin genel bir açıklaması var mı?

Bu yazının kariyerle bağlantısı yok gibi gözükse de aslında geleceğin meslekleri bu alanlarda çeşitleniyor. Örneğin, bu alanda yapacağınız bir çalışma dünyadaki pek çok okulda ve STK’larda kullanılabilir. Bunlar da sizin stratejist ya da terapist olarak global başarıya ulaşmanız anlamına geliyor. Konuyla ilgili ilk çalışmalarınızı, bu örnekleri araştırıp çeşitli notlar alarak başlatabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: