KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Mail Adresinin Algı Yönetimine Katkısı

İş hayatında algıları yönetebilmeniz çoğu zaman ufak detaylara bağlı. Kullandığınız mail adresi de bu detaylardan birisi. Bir etkinlikle networking yaparken ya da özgeçmişinizi incelediklerinde karşı tarafın ilk bakacağı şeylerden birisi mail adresi. Elbette bu anlarda “bakalım nasıl bir mail adresi var” gibi bir bakışla bakmıyorlar fakat karmaşık bir mail adresi, size karşı kurumsal bakmalarının önüne geçmekte. Bu nedenle özgeçmişte yer verdiğinizde onun belli bir sadelikte olmasına dikkat edin. Bu aynı zamanda şık görünmesini de sağlayacaktır.

Bu konuda en ideal mail adresi, isim ve soyisim şeklinde alınanlar. Gmail’de o mail adresi alınmışsa outlook, yandex ve yahoo gibi diğer mail sunucularını da deneyebilirsiniz. Ya da, isim + soyisim.com şeklinde kendinize blog sitesi açıp onun kurumsal mailini de kullanmanız mümkün. Hem böylesi biraz daha şık bir görünüm katar. (Tabi bu durumda her yıl belli bir domain ve sunucu ücreti ödemeniz gerekir.) Yine de, eğer paylaşmak istediğiniz çalışmalarınız varsa bunları portfolyo olarak sunmak için blog sitesi, maliyetlerine değecektir. Hem böylece karşı tarafa tam profesyonel bir izlenim bırakabilirsiniz.

Hiçbir mail sunucusunda isim + soyisim şeklinde mail adresi bulamayıp blog sitesi açmayı da istemiyorsanız bu durumda mümkün olan en sade eklemeyi yapmalısınız. (Bkz: mucahit.sakar@…..com gibi) Pek çok kurumsal mail adresinin bu konseptle hazırlandığını düşünürsek isim ve soyisim arasına nokta eklemek çok problem yaratmayacaktır fakat doğum yılını ya da başka rakamları eklemek istediğiniz kurumsal algıyı oluşturmakta engel olabilir.

Profesyonel dünyada sadece görünüşünüz değil, yaptığınız her davranış ve sunduğunuz her şey bir vitrin görevi görüyor. Dolayısıyla, hepsi mükemmel olmasa bile en azından belli bir seviyenin üstünde olmalı. Mail adresi de bu noktada önemli detaylardan birisi. Bu sayede iş çevresinde iyi bir vitrin oluşturmak için önemli detaylardan birisini çözebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: