Birer yönetici/lider adayı olarak karşılaşacağınız en büyük problemlerden birisi, kriz yönetimi olacak. Teknik bilginiz ne boyutta olursa olsun, eğer sizin altınızda çalışan bir ekip varsa her zaman için insan ilişkileri, iletişim, ikna gibi konularda kendinizi yetiştirmeniz ve karşılaştığınız zorlu durumlarda bunları kullanabilmeniz gerekiyor. İnsanın olduğu her yerde doğal olarak bir ego çatışması yaşanıyor ve bundan dolayı, sadece mesleki donanımınızı artırmanız sizi belli bir noktaya kadar taşıyabilir. İşte yöneticilik konusunda problem yaşanmasının nedenlerinden biri de bu. X ve Y jenerasyonu arasında öyle büyük bir fark var ki, Y jenerasyonundakilerin kariyer alanındaki düşünceleri, kendilerinden yaşça büyük yöneticileri tarafından çok iyi anlaşılmayabiliyor ve haliyle bazen iyi iletişime sahip bir ortam oluşamayabiliyor. 

Öğrenci ya da yeni mezunken bunlar üzerine kafa yorarsanız kendinizi lider olarak daha erken aşamada yetiştirebilirsiniz. Bunun katkısı da şu: Girişimci olmak ya da içerik sitesi gibi portallar oluşturmak istediğinizde kendinize olan güveniniz artacak ve o sürecin bütününü daha iyi yöneteceksiniz. Genç işsizlik oranının %20’lerde olduğu bir ülke için bu fazlasıyla önemli bir beceri. Girişimciliğin en kilit noktalarından birisi de zaten budur, girişimler fikrin kalitesi/kalitesizliğine göre değil, girişimcisinin niteliğine /niteliksizliğine göre bir sonuç elde eder. Eğer girişimci olmayı tercih etmeyip yönetici olarak ilerlemek isterseniz, yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sefer ayrı bir kriz yönetimi süreciyle karşı karşıya kalacaksınız.

İnsan boyutuna değindik fakat elbette teknik tarafta da pek çok problem sizi bekliyor olacak. Bu anlarda nasıl davranacağınız, A-B-C planlarınızın neler olacağı, iş ortamına ve ekip arkadaşlarınıza karşı nasıl bir tavır takınacağınız gibi konular hep önceden belirlenmesi gereken ve duruma göre değişmeyen kurallardır. Elbette mevcut koşullar bazen inisiyatif almayı gerektirir fakat büyük resme bakacak olursak işlemleri sorunsuz olarak ilerleten tekniklerinizin olması gerekir. 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: