Konut yatırımı dövizin önüne mi geçiyor sorusu, iki yatırım kanalı arasındaki keskin farkın kapanmasıyla birlikte daha sık sorulmaya başlandı. Önceki yıllarda dövize duyulan güven çok daha fazlayken günümüzde hem gayrimenkule hem de dövize odaklanan yatırımlar, önümüzdeki süreçte hangisinin sivrileceğini sorgulamamızı da sağlıyor. Elbette ikisinin de kendi içinde pek çok parametresi bulunmakta. Dövizin alınacağı dönemin koşulları, ileride dövizi olumlu ya da olumsuz tetikleyecek konular ve konutun hangi bölgede yapılacağı gibi detaylar her iki yatırım kanalı için de çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi döviz yatırımları önceki yıllarda gayrimenkule göre çok daha ağır basmaktaydı. Bununla beraber; gayrimenkul sektörüne karşı kredi çeşitliliğinin artması, alımının daha kolay olması ve erişilebilirlik gibi özellikleriyle artık konut yatırımı pek çok insan için öncelik haline gelmiş durumda. Ayrıca, inşaat sektörü geliştikçe sektördeki gelir modelleri de artmaya başladı. Bu gelir modellerinin en önemli avantajlarından birisi; vatandaşların bütün paralarını bir eve bağlamak zorunda kalmayacakları sistemler gelişti. Bunların en bilineni gayrimenkul sertifikası. Gayrimenkul sertifikası; konutun tamamını mecbur tutmayıp, yaptığınız ödemeölçüsünde konutun hissedarlarından biri olmanızı sağlayan bir sistem. Özelllikle Arapların son dönemde pek çok şehirde konutlara artan ilgisiyle birlikte Türk yatırımcılar da evlerin değerini katlayacağını düşünerek konut yatırımı yapmakta. Bu açıdan gayrimenkul sertifikasının, önümüzdeki süreçte sektördeki yatırımların artmasında önemli rol oynaması bekleniyor.

Döviz yatırımı gayrimenkulun önündeyken aradaki farkın kapanmasının esas gerekçesi bu şekilde. Bundan sonraki süreçte ikisi arasında yapılan tercihler ise tamamen yatırım kanallarının sunacakları vaatlere bağlı. Eğer döviz de kendi içerisinde farklı satın alma opsiyonları inşa ederse tekrardan eski ritmini yakalayabilir. Diğer türlü, gayrimenkul sektörü sürekli olarak kendisini geliştirmek ve yetiştirmek amacında olduğu için gelir modelini çeşitlendirememiş dövize karşı üstünlük sağlayacaktır. Bu üstünlük sadece ev satışı anlamında değil, bankaların verecekleri kredi ve devlet teşvikleri gibi konularda da destek sağlayacaktır. Bu da konutların satışının sürmesi ve konut sektörünün uzun bir müddet en çok tercih edilen yatırım kanalı olması anlamına gelmekte.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: