Edebiyat İNCELEMELER

Kitap İncelemeleri: Disciplined Entrepreneurship

Türkiye’de girişimcilik son dönemde hiç olmadığı kadar revaçta. Bununla beraber, özellikle de internet kısmıyla ilgili girişimciliğe dair sistemli kaynak miktarı çok az. Var olanların da çeşitli aksaklıkları bulunuyor. Bu nedenle, Bill Aulet’in yazmış olduğu Disciplined Entrepreneurship isimli kitabı fazlasıyla değerli. MIT’de işletme profesörü olarak görev yapan Aulet, aynı zamanda pek çok girişimin kuruculuğunu ve mentorlüğünü de yapmış durumda. Dolayısıyla verdiği bilgiler sadece dinlediği ya da okuduğu bilgilerden değil, bizzat deneyimlediği girişimlerden de besleniyor.

Disciplined Entrepreneurship’in temelde bir kılavuz kitap olduğunu söyleyebiliriz. Girişimcilik serüvenini bir proses olarak sunan yazar, her aşamasına ayrı olarak detaylarıyla değiniyor. Yaratıcı düşünme, ekip kurma ve proje geliştirme gibi unsurlar bu süreçte Aulet’in en değer verdiği konu başlıkları arasında. Aulet, anlatım olarak -akademik geçmişinin de etkisiyle- belli bir ciddiyeti koruyor fakat didaktik olmadığını da söyleyebiliriz. Bu sayede okuyucu hep kitabın içerisinde kalıyor. Ayrıca çeşitli şablonların farklı renk ve şekillerle anlatılması da anlatılmak istenen konunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Öte yandan; Disciplined Entrepreneurship sadece girişimcilik değil, danışmanlık ve yöneticilik anlamında da önemli notlar sunuyor. Bu nedenle, kendisini danışman ve yönetici olarak görenlerin de okuduklarında kendilerine dersler çıkaracaklarını söyleyebiliriz. Özellikle de liderliğin tanımının değiştiği bu günlerde; yeni nesil liderlik anlayışına sahip olan kişiler, teknik becerileri mükemmel olmasa da rahat bir biçimde ön plana çıkacaklar. Bill Aulet bunu detaylarıyla işlerken diğer yandan da yeni nesil liderliğe giden yolu anlatıyor. Bu sayede okuyucular liderliğin yaşadığı değişimi daha iyi sindirebiliyorlar. Bu da çalışmalarını sürdürülebilir olarak devam ettirmeleri için fazlasıyla önemli.

Zirvede yer alan iş insanlarının konuşmalarını izleyip sözlerini incelemek önemlidir fakat kişisel gelişiminiz açısından yeterli olmayabilir. Bu süreçte akademik yetkinliği olan kişileri de incelemelisiniz. Bunun nedeni, iş insanlarının her zaman tam şeffaflıkta olamaması. Dolayısıyla olayları objektif ve detaylı anlatan bir kişiden de dinlemek bakış açınızı genişletecektir. Elbette başarıları bizzat yaşayan iş insanlarının anlattıklarından da çeşitli katkılar alabilirsiniz. Buradaki ölçü, mümkün olduğunca herkesi okuyup birine takılı kalmadan farklı birikimleri bilgi dağarcığınıza eklemek.

%d blogcu bunu beğendi: