Pek çok bölümle ilgili paylaşımlar yaparken esas amacımız, okunan her bölümün kıymetli olduğu ve hepsinin geniş kariyer alternatifleri olabileceğini aktarabilmekti. Bunu halen sürdürüyoruz fakat kariyer planlamanızı yaparken okuduğunuz bölümün yanı sıra öncelik tanımanız gereken bir başka opsiyon daha var; potansiyeliniz. Eğer okuduğunuz bölümün geniş kariyer imkanları sizin esas yapmak istediklerinizle uyuşmuyorsa kendi kariyer muhasebenizi yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Kendi kariyer muhasebenizi yaparken öncelikle şunu düşünün; bir günün ortalama 9-10 saatini bir iş için harcayacaksınız. Getireceği kazanç ya da mesleğin türünden bağımsız olarak bütün işlerde bu kıstası kendinize belirleyin. Bu vakti ne uğruna harcamak isterdiniz? Günde ne üzerine 9-10 saat çalışmak sizi mutsuz etmez, tam tersine terapi işlevi görüp keyif almanızı sağlardı? Beste yapıp şarkı söylemek olur mu mesela? Ya da bütün gün dünyanın çeşitli bölgelerinden voleybol maçları izleyip sürekli durdur-oynat yaparak teknik analizler geliştirmek? İlle de okuduğunuz bölümün dışında olması şart değil tabi ki. İşinize aşık bir Gıda Mühendisi olarak sizin için terapi gibi gelen iş, günde 9-10 saat laboratuvarda ürün geliştirmek olabilir. Yeter ki içinizdeki sesin dışarı çıkabileceği bir meslek olsun bu. Evet, seçeceğiniz mesleklerin çoğunda ilk başlarda para kazanmama ihtimaliniz bulunuyor. Kendinize voleybol dünyasından kitle yaratana kadar geliştirdiğiniz stratejiler hiçbir şeye yaramayacak. Kitleler sizi bilene dek bestelerinizin kıymeti bilinmeyecek fakat şunu bilin ki; eğer o çok istediğiniz ve size terapi gibi gelen işin peşinden aynı istikrarla giderseniz birkaç sene içerisinde beklentinizin de üstünde karşılıklar almaya başlayacaksınız.

Bu bir motivasyon sözü ya da hayal satmak değil, hayatın işleyişi böyle. Hayatta hiçbir zaman tamamen iyi ya da kötü yoktur, çünkü var oluş amacı gereği her zaman iyilikleri ve kötülükleri beraberinde barındırır. Bu nedenle sizi siz yapan tutkunuz ve potansiyelinizin peşinden koştuğunuzda bir süre sonra güzel haberler almaya başlayacaksınız. Tabi yine hayatın yapısı gereği bu güzel haberler gelirken de hayatınızda aksilikler yaşanacak fakat en azından sevdiğiniz işi yaptığınız için bu aksiliklerle direnirken bir kamçı gücü bulacaksınız. Sadece size dikte edilen kariyer opsiyonlarının peşinden gittiğinizde ise hayatın getireceği aksilikler karşısında çaresiz kaldığınızı ve motivasyonunuzun olmadığını hissedeceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: