google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Haiku Tekniği İle Başarıya Ulaşmak

İstediğiniz bir konuda başarılı olamadığınızda bunun aslında birkaç temel sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi odaklanmakla ilgili. Gerek içsel gerekse çevresel pek çok faktörden ötürü istenilen konuya odaklanmak zorlaşıyor. Bu da potansiyelinizi tam anlamıyla ortaya koymanızı engelleyip başarısızlığa neden olmakta. Haiku Tekniği bu konuda önümüze basit bir kural koyuyor: Her gün yapılması gereken 3 şey belirle. Bu kuraldaki amaç, beyni mümkün olduğunca sadeleştirmek. Böylelikle, sadece yapmak istediklerinize odaklanıp onlardan maksimum verim elde edebilirsiniz.

Haiku gibi teknikler, özellikle de hevesli bir yapıya sahipseniz sizi olduğunuzdan daha iyi duruma getirebilir. Çünkü bu teknikler insanın en temel özelliklerine odaklanırlar. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi de günümüzde bu temel özelliklerden birisi. Bir not kağıdına yarın için uygulayacağınız üç hedef yazıp tekniği uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu üç hedef şunlar olabilir:
a)Yarım saat sesli kitap okumak b)Bölümünüzle ilgili üç tane makale okumak c)Sabah ya da akşam iki km yürümek

Yukarıdakileri bir ay boyunca yapan birisi; hem diksiyonunu iyileştirmiş, hem sektörel bilgisini geliştirmiş hem de sağlık açısından kendisini zinde hissetmiş olacak. Bu hedefler kişiselleştirilerek farklı hale gelebilir fakat ilk başta mümkün olduğunca erişilebilir olmasına dikkat gösterin. Çünkü başlangıçta sıkılıp bıraktığınızda hedeflere geri dönmeniz çok zor olacaktır. Canlıların bünyesi bir anda değişimi kaldıramaz, yavaş yavaş olması gerekir. Haiku Tekniği de bunu bildiği için basit hedeflerle başlayıp sonrasında alıştıkça zorlaştırmayı amaçlar.
Bu sebeple, yukarıdaki gibi kendinize üç hedef belirleyin ve her gün bunlarla devam edin. Duruma bağlı olarak günlük ya da haftalık değişiklikler yapabilirsiniz fakat mümkün olduğunca hedefe ulaşmadan değişiklik yapmamanız daha iyi olacaktır. Bu sayede hedeflerinize daha çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu da sonraki hedefler için sizi motive edecektir.

%d blogcu bunu beğendi: