google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Gülümsemenin İknadaki Yeri

Bir mağazaya girdiğiniz ilk anı düşünün. Ya da ilk kez konuştuğunuz birisinin sizde bıraktığı izlenimi.. Bu anlarda sizi olumlu ya da olumsuz olarak en çok etkileyen unsurlardan birisi gülümsemedir. Eğer mağazanın personeli yanınıza gelip gülümseyerek yardımcı olmak istediğini söylerse ürünü almaya dair olumlu yaklaşmaya başlarsınız. Bu bir teknik ya da taktik değil aslında, insanın içindeki iyi niyetli yaklaşımın olumlu sonuçlar doğurması sadece. Yoksa içten olmayan bir gülümseme, tam tersine gittiğiniz mağazaya dair itici bir bakış sahibi olmanıza neden olacaktır. Arkadaş ilişkilerinde de bu durum böyle. Gördüğünde gülümseyerek günaydın diyen, içtenlikle halinizi hatrınızı soran kişiler sizin için hep önem arz ederler.

Gülümseyi iknayla bağdaştıracak olursak; size gülümseyerek günaydın diyip halinizi hatrınızı soran kişinin, sizi arkadaş olmaya ikna etmesini örnek verebiliriz. Genellikle ilk kez tanıştığınız birisiyle arkadaş olmanızın temeli buna dayanmaktadır. Soğuk tavrıyla sizi tedirgen hissettiren birisiyle paylaşacak bir şey bulamazsınız çünkü. Aynı durum mağazaya ilk girişinizde size gösterilen gülümsemede de geçerli. Yine bir başka örnek, mahallede tercih ettiğiniz esnafları göz önünde bulundurabilirsiniz. Kendi açımdan örnek verecek olursam, yaşadığım mahallede dört farklı kasap olmasına rağmen her gittiğimde gülümseyip bir müşteri olarak değerli hissettirdiği için birisini tercih ediyorum. Ya da her gittiğimde gülümseyip çay teklif eden gazete bayisinin sahibi, sadece bu faktör sayesinde favori seçeneğim haline geldi. Çünkü o anlık bir gülümseme ve içten gelen çay teklifi, karşı tarafı değerli hissettirmekte.* Aslında gülümsemenin en değerli tarafı da bu; karşı tarafı değerli hissettirmek.

Dolayısıyla, insanlardan kendinizi soyutlayıp onlara somurtarak yaklaşmanız hiçbir kazanç getirmez. Tam aksine, ilerisi için kötü bir yatırım olur. İnsanlar size karşı çok olumlu gelmese bile gülümseyin, samimiyetinizi yansıtın. Art niyetli insanları bir süre sonra fark edip hayatınızdan silebilirsiniz fakat o süreçte kazandığınız insanlar size hem kısa hem de uzun vadede önemli geri dönüşler sağlayacaktır. Gülümseyip sağlıklı iletişim kurduğunuz birinin size iş bulması ya da gülümseyip değerli hissettirdiğiniz müşterilerin sizi tercih edip başkalarına da önermesi gibi.

NOT: *Elbette bu durum, ürün kaliteleri benzer olan esnafları kapsamakta.

%d blogcu bunu beğendi: