Endüstri Mühendisliği KARİYER MÜHENDİSLİK İşletme

Google’ın Giyilebilir Teknolojiye Girişi: Jacquard

Büyük şirketlerin uzun vadede ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri, uzun vadeli projelerin peşinde olmaları. Google için günümüzde bunu en iyi uygulayan firma diyebiliriz. Bunun son örneği ise, Levi’s ile birlikte geliştirdikleri ve Jacquard adını verdikleri giyilebilir teknolojiye sahip ceket. Ceketin esas misyonu, teknolojik açıdan kullanıcı deneyimini mevcut ürünlerin daha ötesine taşımak. Bunu da dört ana başlıkla yapıyor: İletişim, Navigasyon, Müzik ve Uyarılar. Bu dört başlığın ürüne kattığı en değerli özelliklerden bir diğeri de, aslında yakın gelecekte sahip olacağımız bağlantılılık (connectivity) aşamasına geçiş özelliği sunması.

Yukarıda da belirtildiği gibi, ceket aslında bir akıllı saat gibi, telefonunuzla entegreli olarak size veriler sunuyor. Gitmek istediğiniz yöne dair harita sunması, telefonunuza çağrı ya da mesaj geldiğinde size belirtmesi ve hava durumuyla ilgili veriler sunması tamamen, bu teknolojinin tekstil sektörüne de uyarlanabildiğini göstermekte. Şu anda New York ve San Francisco bölgesindeki bazı Levi’s mağazalarında satılan bu ceketler, yapılan geri dönüşler doğrultusunda çeşitli iyileştirmelerden sonra ya da direkt olarak dünyaya sunulacak. Burada ürünün kendisinden daha önemli olan bir durum var aslında, o da Google’ın dünyaya verdiği iki mesaj:

1) “Artık her şeyin birbiriyle bağlantılı hale geleceği bir dünyaya giriş yapıyoruz.”

2) “Google bu yeni dünyanın sahiplerinden birisi.”


Özellikle de İİBF ve Endüstri & İşletme Mühendisliği mezunlarının bu konuda çıkarması gereken bazı notlar var. Google, bizdeki firmaların yaptığı gibi kendi sektöründe doyum noktasına ulaşıp favori sektörlere açılma hatasına düşmedi. Bunun yerine, teknolojinin var olabileceği her alana ufak çaplı yatırımlar yapıp, geri dönüş alabileceği sektörlerde çeşitli ortaklıklara yöneldi. Bu aslında stratejik pazarlama konusunda enfes bir örnek. Google bu projeyi geniş kitlelere yayamayabilir, belki de başarısız bir proje olarak kalacak fakat yukarıdaki iki mesajı vermesi bile o maliyeti fazlasıyla karşılıyor. Bununla beraber, daha önceki projelerinden de görüyoruz ki Google bir işe giriş yapıyorsa orada uzun vadeli başarı elde edememe ihtimali çok zayıf. Aslında bu mesajı vermiş olması da Jacquard’ın başarılı olacağına dair inançları fazlasıyla artırıyor.

%d blogcu bunu beğendi: