Çevre Mühendisliği KARİYER

Geleceğin Meslekleri – III: Geri Dönüşüm Uzmanı

“Sürdürülebilirlik” ve Geri Dönüşüm konuları, daha önce hiç olmadığı kadar revaçta. Bunun sebebi ise tüketimin artık üreticilerin kaldıramayacağı boyutlara ulaşması. Aslında sadece üretici değil, tüketiciler için de bu durum gelecek vaat ediyor. Dolayısıyla bu tüketimin geri dönüştürülmesi önem arz etmekte. Bu konuda başlangıç tekstil ve cam sektöründe başlasa da yakında pek çok alana yayılacak gibi duruyor. Geri Dönüşüm Uzmanı olarak bilinen kişiler ise ürünlerin başka bir şekle dönüşmesi sürecini kontrol etmekte.

Henüz tam olarak yaygınlaşmadığı için geri dönüşüm uzmanlığını biraz daha soyut şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin, yıpranmış bardakları süsleyip onu farklı bir mum haline getiren bir teyze de geri dönüşüm uzmanı olarak nitelendirilebilir. Önümüzdeki yıllarda esas fark ise, bunu ticari boyuta çevirmekle olacak. Kıyafetleri birleştirip geri dönüştürerek farklı bir kıyafet haline getiren kişiler, geri dönüşüm uzmanı olarak bunu mağazalarında satabilecek. Aynı şekilde, pek çok giyim şirketi de bu konuda tasarımsal ve kumaş kalitesi açıdan düşünebilen geri dönüşüm uzmanlarını istihdam edecek. İnsanların bu ürünleri tercih etmesi ise, Instagram gibi platformlarda dayatılacak olan yeni trend sayesinde insanlar bu konsepte ilgi duyacak. Bu durumun pek çok alana yansıması ise zaman içerisinde ve kişilerin yaratıcılığına bağlı olarak gerçekleşecek. Tekstil bunun en çok yansımasını göreceğimiz sektör olsa da mobilya ve cam gibi farklı sektörlerde de geri dönüşüm uzmanlarının etkisini göreceğiz.

Günümüzde meslek seçimlerinden ziyade alan seçimleri daha kıymetli. Çünkü mesleklerin isim olarak çok fazla anlam taşımadığı bir dönemdeyiz. Firmalar için unvan daha değerli olan, sahip olduğunuz beceriler. Geri Dönüşüm Uzmanı için de, bu görev tanımı belki bu meslekle olmayacak fakat farklı bir unvan içinde elbette yer alacak. O görevi de, geri dönüşüm sürecine hakim olanlar yapabilecek. Bu nedenle şimdiden konuyla ilgili gözlemler yapmanız fazlasıyla değerli. Yapacağınız çeşitli çalışmalar ve sunacağınız projelerle bu konuda başlangıç açısından katma değerli işler yapan kişilerden biri olabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: