Fütürizm, en özet tabiriyle gelecekçi bakış açısıdır. Fütürizm aslında sanat alanında yaygınlaştı fakat bu yazıda bahsedilen, teknolojiden yola çıkarak geleceğin dünyasını tasavvur etmek. Bu da özellikle son 15-20 yıldır göz önünde olan bir düşünce sistemi. Son yıllarda Jack Ma ve Sam Altman gibi iş insanlarının kendilerini fütürist olarak lanse etmesinden sonra daha da ilgi toplamaya başladı.      

İş hayatında kullanılması ise özellikle teknolojinin ve sosyal sorumluluğun iş hayatında daha fazla önem arz etmeye başlamasıyla ilgili. Örneğin, artık otonom araçlar ve yapay zeka gibi konulardan bahsediyoruz. Aynı şekilde DNA dizilimi ve DNA tabanlı imza da yine sıklıkla dile getirilen konular arasında. Tüm bunlar, yöneticileri ve bilim insanlarını fütüristik bakış açısını benimsemeye yönlendiriyor.      

Fütüristik bakış açısının kariyer açısından önemi ise, sizin iş yaşamınızda daha yükseği hedeflemenizi sağlamakta. Sosyal medya ile ilgili iş ilanlarını ele alalım. Hepsi, belli kalıplardaki kişilere ihtiyaç duymaktadır. O programları biliyorsanız ya da istenen diğer özellikler size uygunsa başvurunuzu yapıyorsunuz. Bir fütürist ise mevcut sosyal medyanın nereye doğru gidebileceğini düşünmektedir. Bu düşünce sonucunda kafasında geleceğin raporunu hazırlar ve bu doğrultuda çalışır. Sonrasında ya kendi girişimini kurup dünyayı o kafasındaki sosyal medyaya doğru yönlendirir ya da büyük firmalarda çalışıp departmanı o geleceğe hazırlar. Bu nedenle aslında geleceği öngörebilme yeteneği oluşturmaktadır.      

Öngörü yeteneği ise bir anda değil, çok fazla kitap okuyup vaka analizlerini çözümleyerek elde edilmektedir. Fütüristler tahminde bulunacağı alanla ilgili çok fazla okuma yapmıştır. Bu sayede, o alanın bugüne kadar geldiği süreç, geleceğe dair planlar yapması için altyapı görevi görür. 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: