Genel KARİYER

Freelance Kariyer: Nedir, Nasıl Yapılır?

Freelance Çalışmak Nedir?: Freelance çalışmak, ofis dışında çalışmayı kapsayan bir sistem. Bu bazen firmalara bağlı olarak gerçekleştiği gibi genellikle firmadan bağımsız olarak yapılmaktadır. Freelance çalışanlar çoğu zaman firmaya bağlı bir çalışan olmazlar. Bunun sebebi, aslında firmanın yapılması gereken iş yükünü daha düşük maliyetlerle yapmak istemesi. Çalışan da aynı anda birden fazla firmayla iş yapabildiği için firmanın bu bakış açısını çok problem etmemekte.

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Neler?: Freelance çalışmanın en büyük avantajı, hayatınızı kendi planlarınıza göre yaşamak. Belli dönemlerde son teslim tarihleri olsa da genellikle freelance işlerde gün içi çalışma saatlerini kendiniz belirlersiniz. Bu sayede vaktinizi en verimli şekilde değerlendirmek sizin elinizde. Dezavantajı ise düzenli gelirinin olmaması. Piyasa şartları gereği bazen iş bulamayacağınız dönemler olabilir, çalıştığınız proje bazlı işler bir zaman sonra bitebilir. Sonrasında problem yaşamamak için bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Uzmanlık Alanınızı Nasıl Bulabilirsiniz?: Freelance çalışmak hemen her alanda mümkün. En çok rağbet gösterilenler ise makale yazmak, sosyal medya uzmanlığı ve grafik-tasarım. Bununla beraber, spesifik bir alanda uzmanlaştıysanız bunu da freelance olarak yapabilirsiniz. Elbette çalışma şeklinin bu sisteme yatkın olması gerekir. (Kişisel bilgisayarda tek kişi olarak yapılabilmesi gibi.)

Eğer hali hazırda uzmanlık alanınız yoksa normal iş hayatında da kullanmayı düşündüğünüz konulara yönelebilirsiniz. Yakın zamanda pek mesleğin bu şekilde yapılacağını düşünürsek aslında pazarın genişlemeye başladığını da söyleyebiliriz. Dolayısıyla hobilerinizi okuduğunuz bölümle birleştirebilirsiniz. Bu hem ofis ortamındaki iş hayatında hem de freelance olarak kariyerinizi şekillendirmenizi sağlayacaktır.

Kendinizi Nasıl Duyurabilirsiniz?: İş bulma sitelerinde freelance iş ilanları olsa da bunlar aslında çok düşük sayıda. Bunun yerine kendi işlerinizi kendiniz yaratmanız gerekiyor. Bu noktada yapabileceğiniz ilk hamle, çalışmalarınızı dijital ortamda bir portfolyo haline getirmek. Eğer bu bir teknik bilgiyse, paylaşılabilecek kadarını sosyal medyadaki kanallarınızda paylaşarak kitlenizi genişletebilirsiniz. Bilginizi kanıtlayıp biraz da kitle oluşturduğunuzda çeşitli teklifler gelecektir.

Gelir Modeli Nasıl Oluşur?: Freelance işlerde ödemeler genellikle “parça başı” mantığındadır. Örneğin, makale yazdığınızda kelime sayısına göre ödeme yapılır. Aynı şekilde başka içerikler ürettiğinizde de bunların miktarına göre kazanç elde edersiniz. Bu kazancın artması ise tamamen size bağlı. Eğer sektörde kendinizi tanınmış biri haline getirirseniz isteyeceğiniz ücret de buna göre artacaktır. Aynı şekilde birden fazla firmayla iş yapmak da kazancı artıran durumlardan birisi. Bu sistemin hem işveren hem de freelancer için avantajlı olmasını sağlayan durum bu aslında. İşverenler her ay maaş ödemek zorunda kalmazken freelancerlar da bir firmaya odaklı kalmıyorlar.

%d blogcu bunu beğendi: