KİŞİSEL GELİŞİM

Bazı Şeyleri Kadere Bırakın

Kişisel olarak çevremde ve internette en çok gözlemlediğim durumlardan birisi, herkesin gereğinden fazla plan yapması. “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” soruları, hayatın her aşamasını kontrol etme çabası ve sürekli bir şeyleri kafaya takmak.. Şunu belirtmeliyim ki, günümüzde bunların hiçbir önemi kalmamış durumda sevgili okuyucular. Bunlar işe yaramaktan ziyade tam tersine insanın vizyonunu kısıtlayan şeyler, hele ki dijital dünyanın bu kadar etkin olduğu bir dönemde. Elbette tamamen plansız ve amaçsız yaşanamaz, söylemek istediğim bu değil. Yazının ana teması; hayattaki her şeyi çok fazla düşünmemek üzerine.

Uluslararası Ticaret mezunu birini ele alalım. 5 yıl sonra ne yapabileceğini tahmin edebilir mi? İhracat Uzmanı/Müdürü olmak mıdır 5 sene sonraya dair tek vizyonu? İlgi alanı olan basketbolla ilgili İngilizce ve Çince yayın yapan bir içerik sitesi açıp dünyanın en çok takip edilen basketbol portalının sahibi olamaz mı mesela? Okulda öğrendiği ödeme ve teslim şekilerini yeni çağın gereklilikleriyle birleştirip dijital tabanlı sistemler geliştiremez mi? Bütün bunlar olabilir, aslında oluyor. Yapamayanların önündeki tek engel ise her şeyi planlamak istemeleri. Evet, uğrunda mücadele edeceğiniz bir amacınız olmalı. Her sabah kalktığınızda onu düşünmelisiniz fakat detayını değil, işin kendisini düşünmelisiniz. Çünkü siz bir şeyler yaptıkça kader sizi bir yere götürecek zaten, sizin kürek çekmeye çalışmanız akışa zarar veriyor. Sürekli plan yapmanız ya da bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanız sonuç vermediğinde hayal kırıklığı yaşıyorsunuz ve bu da hevesinizi, o alana karşı motivasyonunuzu bitiriyor.

Tarihin en büyük müzik gruplarından Beatles’ın solisti John Lennon’ın konuyla ilgili bir sözü var: “Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” Bu nedenle bazı şeylere serbestlik tanıyın. Kendinize sınırlı alanlar belirleyin ve onlara odaklanın. Sonrasında kaderin çeşitli noktaları sunup size birkaç kez fırsat sunduğunu göreceksiniz. Tarih boyunca milyonlarca örnekte böyle oldu, bundan sonra da böyle olacak.

%d blogcu bunu beğendi: