Başarılı insanların haricinde, bir de alanlarında ikon olan isimler vardır. Bu isimler herkes tarafından az ya da çok tanınır ve sembol olmuşlardır. Herkesin merak ettiği noktalardan biri ise, bu isimlerin nasıl ikon oldukları. DiCaprio, nasıl oldu da bugünkü bilinirliğine ulaştı? Aynı dönemde onlarca başarılı iş insanı varken neden Steve Jobs sembolleşti? Michael Jordan’ın bugün halen ilham vermesinin tek sebebi en yetenekli basketbolcu olması mıydı? Bu soruların en özet cevabı; yeteneklerinin dışında kendilerine bütüncül olarak bakmaları.

Önce başarılı olmaya değinirsek; başarılı olmak o kadar da zor bir olay değil. Eğer gerçekten istediğiniz alanı bulduysanız ve çok çalışırsanız bir zaman sonra bunun karşılığını almaya başlıyorsunuz. İkon olmak ise bunun biraz daha fazlasını gerektiriyor. Elbette bunun ilk adımı, başarınızı aynı şekilde sürdürebilmeniz fakat bir o kadar önemli başka bir konu ise kendi tarzınızı yaratmanız. Başlıkta saydığımız üç ismin de kendine ait tarzları bulunuyor. DiCaprio’yu markalaştıran şey, bir aktör olmanın dışında lider duruşu da sergilemesi. Sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili çalışmalar yapar, Oscar’da ödül alırken dahi küresel ısınmayla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğinden bahseder ve hep belli bir şıklığa sahiptir. Sıkıysa Yakala, Köstebek, J.Edgar Hoover gibi filmlerde lider vasfına sahip jön kişileri oynaması da yaptığı bu konumlandırmayla ilgili. Bu yaz vizyona girmesi beklenen Bir Zamanlar Hollywood’da da benzer bir rolü üstlendiği konuşuluyor. Michael Jordan da benzer bir ikonlaşma sürecine sahip. Döneminde en iyi olmasının yanı sıra, yaptığı işbirliklerle kendisini hep zirvede tuttu. Yanda gördüğünüz simge de bunun bir yansıması. Nike’la işbirliği sonucu yıllardır firmanın pek çok modelinde kullanılan bu simge, Michael Jordan’ın akıllarda kalmasını sağlıyor. Aynı şekilde sürekli olarak 23 numarayı giymesi de MJ23’ü bir marka haline getirdi.

Bu iki isim geçerli olan durumlar, Steve Jobs’da da geçerli. Aslında Steve Jobs’ın giyim tarzı diğer iki isme göre biraz daha sönük gibi durabilir fakat onun da kendine ait bir tarzı var. Muhtemelen Steve Jobs denildiğinde hepimizin aklına boğazlı siyah kazağı ve kot pantolonu geliyor. Bu öyle bir stildi ki, günümüzde Silikon Vadisi’nin simgelerinden biri haline gelen serbest kıyafet sisteminin anahtarlarından biri oldu. Ayrıca en ince noktalara kadar takıntılı olması da onun marka haline gelmesini sağladı.

Üç örnekte de gördüğünüz gibi, ikon olmak aslında başarılı olmanın bir üst evresi. Bunu başarabilmek ise tamamen stratejinize ve kendinize bütüncül olarak bakabilmenize bağlı. Bu üç isim de zengin bir ailede doğmadı, kendi başarılarını kendileri elde etti. Elbette bazı noktalarda şans yardım etti fakat şans dediğimiz şey de zaten yaptığınız çalışmaların bir sonucu. Dolayısıyla aynı performansı gösterdiğinizde aynı şans sizi de başarıya ulaştıracaktır. İkon olmak içinse kendinize ait tarzınız, sizi sembolleştirecek davranışlarınız ve uzun vadeli stratejileriniz olmalı.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: