KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

30:10 Tekniği İle Verimliliği Korumak

Bütün geceyi ders çalışmakla geçirmek için karar verdikten bir süre sonra sıkıldığınızı fark edebilirsiniz. Aynı şekilde, bütün gün rapor hazırlamayı planlayıp sonrasında motivasyonunuzu yitirebilirsiniz. Bunun sebebi, insanın içindeki çok uzun süre dayanamama durumu. Özellikle de daha rahat yaşam koşullarının olduğu günümüzde bu dürtü daha da artmış durumda. Öte yandan sorumluluklar sona ermeyeceği için bunlara bir çözüm bulmak gerekiyor. 30-10 kuralı bu noktada sizde kamçı etkisi yaratabilecek tekniklerden birisi.

Bu tekniğe göre; bir işe başladıktan sonra 30 dakika boyunca tam motivasyonla çalışın ve sonrasında 10 dakika ara verin. Zamanınız sıkışık olsa dahi bu tempoyu sürdürün. Çünkü mevcut koşullarda yarım saatin sonunda odak noktası zihinden kayboluyor. Bu sadece görevlerde değil keyfi yapılan etkinliklerde de geçerli. Ara zamanları mümkün olduğunca ekranlardan uzak şekilde geçirmeniz iyi olacaktır. Eğer yakınlarınızda varsa kitap okumak ya da bir şeyler hakkında düşünmek beyninizi daha berrak bir hale getirebilir. O anlarda en çok ihtiyaç duyduğunuz şeyin beyninizdeki kalabalıklığı atmak olduğunu düşünürsek bu fazlasıyla önemli. Bunu düzenli olarak sürdürdükçe enerjiniz her seferinde yenilenecek ve elinizdeki zamanı da en yüksek verimlilikle kullanabileceksiniz. Bu nedenle, gece boyunca ders çalışmak yerine yarım saatin ardından 10 dakika ara vererek çalışmak size çok daha iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

Bilimsel araştırmaların yanı sıra olaya bir de gözlemler aracılığıyla yaklaşırsak: İnsan, yapısı gereği bir şeylerden çabuk sıkılma eğilimine sahip. Bu durum özellikle de ilgi alanında olmayan konularda geçerli. Dolayısıyla onları sizin için biraz daha keyifli hale getirmelisiniz. Ayırdığınız süreyi kendi içinde 30-10 şeklinde molalarla bölmek bunun en iyi yollarından birisi. Ayrıca 30 dakikalık sürelerin içerisine çeşitli oyunlaştırma sistemlerini entegre etmek de katkı sağlayacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: