Başarıya giden yolda pek çok farklı basamak bulunmakta. Bu nedenle, sadece bir nedenin başarıyı getirdiğini söylemek pek mümkün olmaz, çoğu zaman birden fazla faktör dolaylı olarak bu sürece katkı yapmaktadır. Uzun yürüyüşler de başarı yolunda önemli detaylardan biri. Bunun hem psikolojik hem de fiziksel olarak çok çeşitli avantajları bulunmakta. Özellikle günlük 10-15 km.’lik yürüyüşler size sporu alışkanlık haline getirmenin yanı sıra işlerinize daha zinde bir vücut ve aktif bir beyinle odaklanmanızı sağlayacaktır.

Uzun yürüyüşlerin her kesime avantajları olsa da bazıları için çok daha gerekli olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan ilki, masa başında ve uzun saatler boyunca ders çalışanlar. Bu durumlarda genellikle bir süre sonra istek ve yaratıcılık azalır. Çünkü hep aynı rutini yaptığınız için içsel motivasyon artık eski verimliliğini kaybeder. Dolayısıyla bir süre farklı bir alana çıkıp zihninizi berraklaştıracak şeyler yapmanız gerekiyor. Ayrıca yürüyüş sayesinde vücudunuz da kendi ritmini yakalayabilir. Bir diğer önemli sonuç ise, yürüyüş esnasında düşüncelerinizi toparlayabilmeniz. Özelikle de yeşil alanlarda ya da deniz kenarında yürüyorsanız o ambiansta olaylara daha farklı yaklaşan bakış açılarını geliştirebilirsiniz. Steve Jobs’ın uzun yürüyüşleriyle bilinmesinin sebeplerinden biri de bu diyebiliriz. Bu yürüyüşler sayesinde kafasındaki pek çok projeyi somutlaştırdığını ve detaylarına karar verdiğini bizzat kendisi pek çok röportajda belirtmiştir. 10-15 km.’lik yürüyüşler sadece işle ilgili kararlarda değil, hayatınızın genelindeki bütün durumları kapsayan düşüncelere sahip olmanızda da önemli rol oynayabilir.

Yürüyüşün verimliliği kişiye göre değişmekle birlikte bunu haftada üç ya da dört güne yaymak, alışkanlık haline gelmesi için yeterli olacaktır. Bunu alışkanlık haline getirmek, sonraki aşamalarda yaratıcı düşünmenin ve olaylara geniş bir bakış açısıyla yaklaşabilmenin de önünü açacaktır. Ayrıca yeni kararlar alıp onları hayatınızda uygulamak, yürüyüşün kendisinden bağımsız olarak iradenize duyduğunuz güveni de artıracaktır. Bu sayede özgüveninizin yüksek olması, sonraki kararlarınızda da başarılı olma ihtimalinizi yükseltmekte.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: