Rota Önerileri

Rota Önerileri #2 – Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi

Kendine ait kültürü olan bölgeler kişisel olarak hep dikkatimi çekmiştir. Fatih de bu konuda en çok malzemesi olan ilçelerden birisi. Nitekim -Benim de içerisinde yer aldığım- Tatar göçmenlerinin ağırlıklı olarak Şehremini-Çapa mahallelerinde yaşaması ise doğal olarak buraların favori semtlerimden olmalarını sağlamakta. Yazımızın konusunu oluşturan çibörek ise Tatar kültürünün en güzel eserlerinden biri. Bu konudaki hassas noktam, çiböreği her şeyiyle kıvamında yapan bir yerde yemek. Tarihi Odabaşı Çibörekçisi bu konuda kesinlikle referans mekanlardan birisi.

Çapa Tıp Fakültesi’nin karşısındaki sokak arasında, Odabaşı Behruz Ağa Cami’nin yanında konumlanan bu mekan; özellikle öğle yemekleri için farklı bir alternatif sunmakta. Tanesi 3.5 TL olan bu Tatar mucizesi, açlık durumunuza bağlı olarak genellikle iki ya da üç taneyle doyuracaktır. Mevcut piyasa koşullarıyla kıyaslayacak olursak hem yemek hem de içecek fiyatları olarak şans verilmeye değer bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Bu gibi mekanlar keşfederken ritüellerimden biri de, yemekten sonra yakınlarda yapılacak aktiviteler bulmak. Şehremini mahalle kültürünün benimsendiği samimi bir mahalle olsa da gezi anlamında çok şey sunmayabilir. Bunun yerine, caddeye çıkıp tramvaya binerek Sultanahmet’te indikten sonra Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret edebilirsiniz. Tarihteki önemini araştırdığınızda alacağınız keyfin yanı sıra estetik açıdan oldukça iyi kareler de yakalayabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız bir günde Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi’nde çiğbörek (aslında Tatarca’da çibörek denir ve lezzetli börek anlamı taşır fakat Türkçe’de zaman içerisinde çiğbörek halini almıştır) yiyip sonrasında Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret ederek keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: