Tüketici alışkanlıkları değiştikçe firmaların pazarlama faaliyetlerinde de çeşitli değişiklikler yaşanmakta. Marka Gazeteciliği, bu konuda ön plana çıkan hamlelerden birisi. Bu kavramı en özet şekilde açıklayacak olursak; bir markanın kendi ürünlerini içerik haline getirmesi ve bu sayede hem reklam yapıp hem de bilgi sunmasıdır. Genellikle bu bilgi sağlama durumu, yeni alanlarla ilgili olmaktadır. Okuyucuya (ya da izleyiciye) bu alanla ilgili birikim katan firma, örnek olarak kendi ürünlerini göstererek markayı o iş alanıyla konumlandırır.

Bu tekniğin en yaygın kullanım biçimi; blog sitesi ya da Youtube kanalları yoluyla yapılmaktadır. Bu içeriklerde şirketin reklamından ziyade, okuyucuya katma değerli bilgi sağlamaya odaklanılır. Bu esnada kendi örneklerini de araya ilave yapan firma, böylece ürünü o konuyla eşleştirmiş olur. Bunun viral reklamdan farkı ise; marka gazeteciliğinde öncelik bilgi vermektir. Okuyan kişi bir reklam metni değil, kendisine farklı fikirler sunacak içeriklerle karşılaşır. Reklamlar ise aslında konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayan örnekler olarak yer almakta. Bunun sizlere oluşturduğu kariyer fırsatı ise; markalar adına onların marka gazeteciliğini yapabilirsiniz. Şu anda pek çok ülkede yaygınlaşan bu meslek, freelance olarak yakın zamanda daha geniş bir popülariteye ulaşacak. Bu mesleğin gerekliliği ise, iyi bir hikayeleştirme tekniğine sahip olmak. Aksi takdirde o metin kurgusunu yapmak ve anlaştığınız firmaların ürünlerini normal akış içerisinde anlatmak pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ilk aşamada kendinize belli ürünler belirleyip onlarla ilgili içerikler yazabilirsiniz. Bunları bir portalda toplamak, iyi bir portfolyo oluşturmanızı sağlayacaktır.

Açıkçası bu işi yurt dışında yapmak çok daha kolay çünkü Türkiye’deki firmaların henüz bu strateji için bütçe ayırmaya çok istekli olmadıklarını söyleyebiliriz. Öte yandan, bunun işe yarayan ve müşteri getiren bir çalışma olduğunu ispatlayabilirseniz Türkiye’deki firmalardan da hatrı sayılır teklifler alabilirsiniz. Yine de yabancı dili kullanıp globalde müşteri oluşturmaya çalışmanız, emeklerinizin karşılığını daha hızlı almanızda yardımcı olacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: