Sadece ülkemizde değil, halen dünyanın pek çok yerinde var olan önyargılardan birisi, belli mesleklerin belli cinsiyetlerinin olduğu yönünde. Oysa ki hiçbir mesleğin böyle bir kaidesi yok. Hepsinin belli bir kuralı var ve bunları sağlayan herkes aslında onu yapabilir. Bu önyargı kadın-erkek ayrımcılığının yanı sıra, aslında insanların kendi yeteneklerini göstermesini de engellemekte. Bu önyargıya karşı çıkıp hayallerinin peşinden giden en güzel örneklerden biri ise Avustralyalı apranti jokey Raquel Clark. Geçtiğimiz günlerde bu sezonki 100. yarışını kazanan Clark, ününü Güney Avustralya’dan bütün ülkeye yaymış durumda.

Raquel Clark’ın bu süreçte en dikkat çeken istatistiği ise, sadece üç yılda bugünkü konumuna gelmesi. 2017 yılında ulusal çapta ilk galibiyetlerine ulaşan yıldız adayı, aradan geçen iki yılda %20’lik yarış kazanma ve %45’lik tabelada yer alma istatistiğiyle toplam klasmanda önemli bir yer edindi. Bu süreçte yarış kazanma ve tabela istatistiklerinde yer alma istatistikleri kadar konuşulan bir başka konu ise, bölgesel çapta yarışları da kazanması oldu. Ayrıca geçen yıl 84 yarış kazanıp bu yıl sadece şu ana kadarki sezonda 100 yarışa ulaşması da performansını sürekli olarak yukarıya çıkardığının işareti. Şimdi artık Clark’ın önünde daha önemli bir viraj bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Singapur’a gidecek olan başarılı apranti jokeyin, kısa süreli bir eğitimden sonra ülke çapında daha büyük başarılara ulaşması bekleniyor. Karşı cinsleriyle şu ana kadar girdiği rekabetlerde elde ettiği başarılara bakarsak bu başarılarını daha yukarıya taşıması çok zor gözükmüyor.

Raquel Clark’ın önünde çok yol var fakat sadece şu ana kadar yaptıkları bile değerli mesajlar taşıyor. En basit örneklerden birisi, daha geçen yıla kadar forumlarda sadece cinsiyetinden dolayı çok sayıda eleştiri almaktaydı. Pek çok kez, erkeklerle aynı kategoride yarışacak düzeyde olmadığı ve daha mahalli yerlerde yer alması gerektiği söylendi. Bu süreçte Raquel Clark’ın elinde ise tek kozu yeteneklerine ve kendisine olan inancıydı. Siz de öyle yapın. Kariyerinizle ilgili tek karar sahibi, gönlünüz ve beyniniz olsun. Eğer gerçekten yeteneğiniz varsa ve o işi yapmak istiyorsanız bu iki koz sizi tüm “olmaz” lara rağmen başarıya ulaştıracaktır. Tıpkı Raquel Clark’ta olduğu gibi..

Kaynaklar:https://www.punters.com.au/news/raquel-clark-rides-100th-winner-for-season_178432/https://www.racenet.com.au/jockey/raquel-clark

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: