William Kamkwamba’nın hikayesi, 2001 yılında Afrika’nın güneydoğusunda bulunan Malavi’de başlıyor. O dönemde 13 yaşında olan Kamkwamba, çiftçilik yapan ailesine yardım edip bir yandan eğitimini sürdürmekteydi. O yıl ülkede başlayan bir kuraklık nedeniyle ülkenin önemli bir kısmı kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Kamkwamba’nın ailesi de herkes gibi bu süreçten etkilendi ve işleri kötüye gitmeye başladı. Bu durum maddi problemleri de beraberinde getirerek Kamkwamba’nın okula devam edememesine neden oldu. William için okula devam edemeyecek olmak elbette üzücüydü fakat onun için esas önemli olan, ülkedeki kuraklığı çözebilmekti. Her zaman olayların nedenini inceleyip merak eden bir çocuktu ve bu da onu kütüphaneye gidip fizik üzerine kitaplar okumaya yöneltti.

William’ın fark yaratmasını sağlayan nokta ise, enerji hakkında okuduğu kitaplarla başladı. Rüzgar türbinleriyle ilgili okuduğu kitaplarda su ve elektrik üretebileceğini öğrendi. Bunu öğrenir öğrenmez sistemi kafasında kurguladı ve hurdacıdan aldığı malzemelerle çalışmalara başladı. Elbette başarılı olması o kadar da kolay değildi. Çeşitli nedenlerden dolayı kendisini elektrik çarptı, ailesi bunun saçmalık olduğunu söyleyerek güvensizliklerini hissettirdi fakat Kamkwamba için önemli olan tek şey, kendi yetenek ve isteğinin farkında olmasıydı. Nitekim bir lambayla inşa ettiği ilk rüzgar türbini bunun sonuçlarını vermeye başladı. Çalışmalarını daha da geliştirerek rüzgar türbininin enerjiyle birlikte su vermesini de sağladı. Artık kendi bölgesinde kuraklık olmayacaktı. Bu aslında William için normal bir şey gibi gözükse de Malavi halkı için görülmemiş bir başarıydı ve William Kamkwamba ismi kısa sürede ülke geneline yayıldı. Bu başarısı, “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk” adlı kitabın ve kitaptan uyarlanan aynı adlı filmin yapılmasına ilham kaynağı oldu.

Bugün gelinen noktada ise William Kamkwamba artık dünyanın pek çok bölgesinden talep alan bir konuşmacı ve başarılı bir mühendis. Yıllar önce ülkesine fayda sağlayan içindeki merak duygusu halen aynı şekilde duruyor. Tek fark, bu merak duygusu Kamkwamba’nın daha büyük düşünmesini sağlamakta. Şu anda en büyük isteği, kuracağı bir vakıf ya da şirket sayesinde Afrika başta olmak üzere dünyanın bütün yoksul bölgelerinde kullanılabilecek enerji kaynakları geliştirmek.

Unutmayın, insanlar sizin yeteneğinizi ve potansiyelinizi bilemez. Düşüncelerinize ya da çalışmalarınıza dair olumsuz düşünceleri, onu kendilerinin başaramayacak olmalarından kaynaklıdır. Bu nedenle, farklı fikirlere ve yapıcı eleştirilere açık olmakla birlikte hiçbir zaman insanların düşüncelerinden dolayı çalışmalarınızı bırakmayın. O anda imkansızlık gibi görünen zorlayıcı durumların, ilerleyen önemde başarılarınızın altyapısını hazırlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu göreceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: