Volkswagen dün yaptığı açıklamayla Amazon’la bulut teknolojisinin departmanlarla entegrasyonu konusunda uzun süreli bir işbirliğine başladıklarını belirtti. Şirket hali hazırda bulut işlemleri için Amazon Web Services’i kullanıyordu fakat bu işbirliği çok daha geniş kapsamlı olacak. Özellikle de lojistik ve tedarik zinciri departmanları, bu entegrasyon sayesinde Volkswagen’in en verimli alt başlıkları haline gelecek. Bu entegrasyonun 122 tesisi, 1500’den fazla lokasyonda yer alan yaklaşık 30 bin tedarikçiyi ve çeşitli ortak bağlantıları kapsadığını düşünürsek durumun büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.*

Bu işbirliğinde Amazon’un üstleneceği en önemli görev, sürekli birbiriyle bağlantılı ve akış halinde olan bir koordinasyon sağlamak. Tüm iş ortaklarını kapsayan operasyonel işlemler anlık olarak incelenirken, yaşanan problemlere karşı minimum sürede çözüm geliştirilmeye çalışılacak.** Bu stratejinin önceki mühendislik planlarından farkı ise, Amazon’un veri yönetimini de öncelikleri arasına alması. Bu sayede “Veri Bilimcisi” gibi şu anda olan meslekler değerini artırırken, “Veri Geliştiricisi” gibi nispeten yeni meslekler de kendilerine alan bulacaklar.

Bu işbirliğinin Volkswagen açısından bir diğer önemi ise, Avrupa Birliği’nin 2025 yılına kadar olan çevresel hedefleri. Eğer Volkswagen bu süreçte üretim verimliliğini artırıp karbon ayak izini düşürebilirse emisyon skandalını unutturup yeni dünya düzeninde ön plana çıkan firmalardan biri olabilir. Amazon açısından önemi ise, bulut sistemleri iyiden iyiye firmanın önemli gelir modellerinden birini oluşturmaya başladı. Eğer Volkswagen’le yapılan işbirliğinde istenen sonuçlar alınırsa bulut bilişim anlamında hiç kuşkusuz en çok sivrilen firma olacaktır.

Bu gelişmenin bizler için önemli olan kısmı ise, sürekli olarak vurgulanan geleceğin artık geldiğini göstermesi. Evet, her şey mükemmel bir sistemle ilerlemiyor fakat dünyanın yaşadığı değişim somut bir şekilde gözümüzün önünde kendisini gösteriyor. Bu süreçte veri alanındaki yeni mesleklerde yer alabilir, firmaların dönüşüm stratejilerini belirleyebilir ya da Amazon gibi bambaşka sektördeki bir firmanın farklı sektörlerde de iş yapabilmesi sürecinde rol alabilirsiniz. Bütün bunlar, geleceğin olayları hakkında düşünüp net bir çerçeve çizebilmenize bağlı.

KAYNAKLAR: * https://edition.cnn.com/2019/03/27/tech/amazon-volkswagen-partnership/index.html ** https://www.independent.ie/world-news/volkswagen-working-with-amazon-to-improve-worldwide-factory-efficiency-37955948.html

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: