İnsan beyni, tarih boyunca gizemini koruyarak bilim dünyası için hep ilgi çekici bir alan oldu. Günümüzde ise elde edilen teknolojiler ile birlikte beyin konusunda tarihin en önemli gelişmeleri peş peşe yaşanmakta. Bunlardan en önemlisi; DARPA, Facebook ve Neuralink’in önceliğini üstlendiği İnsan-Beyin Arayüzü projesi. Bu projedeki temel amaç, beynin internetle ya da diğer makinelerle iletişim kurmasını sağlamak. Elbette bu çok kolay değil çünkü beyinle bağlanılacak olan nesne arasında çok ince bir bağlantı kurulması gerekiyor.

Howard Üniversitesi’nden bir profesöre göre, bu ince bağlantı sadece 20 mikron seviyesinde bir metalden ibaret olmalı. Bunun yanı sıra beynin içinde bir ‘tatlı nokta’ olduğunu söyleyen profesör, bağlantının en iyi şekilde kurulabilmesi için o noktaya ulaşmak istediklerini söylemekte. Bu noktada Neuralink, Facebook ve DARPA’nın etkisi ise beyin çalışmalarını çeşitlendirmeleri ve bu konuda önemli bir fon oluşturmaları. Facebook’un, sadece düşünce yoluyla mesaj gönderimini hizmete sunmak istemesi bu konudaki önemli göstergelerden biri. DARPA da beynin üzerine yerleştirilen çeşitli devreler sayesinde pek çok hastalığın sonlandırılabileceğini belirtmekte. İlk başta görme kaybı gibi görsel korteksle ilgili hastalıklarda başlayacak bu tedavi süreci, sonrasında beyin hücreleriyle bağlantılı bütün hastalıklarda geçerli olacak. Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink’te de hedefler benzer yönde. İnsan beynini bir siborg olduğunu düşündüğünü söyleyen Musk, bu nedenle beynin bilgisayarla iletişime geçebileceğini ve bunun bir an önce yapılması gerektiğini söylemişti. Neuralink de bu hedeflerin gerçekleşmesi için çalışmakta.

Bu gelişmeler özellikle de Tıp, Psikoloji ve PDR gibi bölümler için önemli kariyer imkanları sunmakta. Dünya genelinde beyin odaklı çalışmalar bu kadar artmışken uzmanlaşılması gereken yeni alanlar da önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak. Beyin üzerine araştırmalar yaparak bu çalışmaların önemini ve eksikliklerini daha iyi fark edebilirsiniz. Bunu yapmak, bir süre sonra beyin çalışmalarıyla ilgili yeni fikirler geliştirmenizde yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili yapılan yatırımları ve her geçen gün yayılan akademik çalışmaları göz önünde bulundurursak bu yeni fikirler size global anlamda hem akademik hem de özel sektörde heyecan verici kariyer olanakları sunacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: