Başarıya giden yolda her şey mübah mıdır? Etiğe uymamak, dünya çapında bir iş çıkartıyorsanız göz ardı edilebilir mi? The Founder filmini izlediğinizde kafanızda beliren sorular muhtemelen bu şekilde olacak. Dünyanın en büyük hamburger zincirlerinden McDonalds’ın orijinal kurucuları Donald Kardeşler ve McDonalds’ı dünyaya açan Ray Kroc’un hikayesinin anlatıldığı film, kalitesinin yanı sıra pek çok konuda düşünmeyi de sağlıyor. Ağırlıklı olarak Ray Kroc’un iki uçta gidip gelen yaşamının detaylarıyla işlenmesi de filmin kağıt ve kalemle izlenmesini gerektirir nitelikte. Keza Kroc’un başarıya giden yolda yaşadığı problemlerin pek çoğunun günümüzde de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu problemlerin içeriğine bakacak olursak, genellikle hatalardan ders çıkarmak ve sabretmek üzerine kurulu. Ray Kroc filmin başlarında pek çok işe girişirken hiçbirinde başarıya ulaşamamakta. Bununla birlikte, içindeki pazarlama yeteneğine her zaman güvenen bir isim. Bu inatçılığı, ona sürekli yeni iş fikirleri getirse de bu çalışmalarında başarıya ulaşıyor. En son McDonalds dükkanında yemek yediğinde ise doğru fırsatın ayağına geldiğini hissediyor. Firmanın ortakları kendisinin teklifini reddetse de hep orta yolu bulmaya çalışıyor. Sonrasında bu stratejisinin başarıya giden yolda önemli bir rol üstlendiğini görmekteyiz. Aslında tüm bunlar, başarıya giden yolda girişimci ve yönetici adayları için iyi bir vaka örneği ve kılavuz niteliği taşımakta. Bunların dışında sinemasal olarak da oyunculuklar ve senaryosuyla keyif veren bir film olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Ray Kroc rolü için sinema dünyasında Michael Keaton kadar uygun bir oyuncu bulunamazdı desek abartmış olmayız.

Bir kitap ya da film sizin hayatınızı değiştirmez, aslında değiştirmemeli de. Dolayısıyla bu gibi ifadelerden kaçınacağız fakat bazı kitap ya da filmler sizde çeşitli izler bırakır. Bunlar direkt olmasa da dolaylı olarak ilerleyen süreçte hayatınızda etki edebilir, The Founder tam olarak böyle bir film. İlk kısımda da belirttiğimiz gibi, başarıya giden yolda bazı önemli vurguların –sabretmek, yeteneğini keşfetmek ve doğru anı bulmak gibi- filmde yaşanmış olarak anlatılması, okuyucularımızın bunları daha çok içselleştirmesini sağlayacaktır. Yaşanmış bir başarı hikayesi olması da elbette burada önemli bir faktör.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: