google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER

Çift Anadalın Avantaj ve Dezavantajları

Çift Anadal, üniversiteye giriş sürecinden itibaren pek çok öğrencinin planladığı programlardan biri. Nitekim planını yapıp ilk ya da ikinci yılın sonunda belli ortalamaya ulaşanlar da çift anadala başvurmakta. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise, aslında çift anadalın herkes için aynı katkıyı yapmaması. Özellikle de kariyer planlaması belirlenmeden yapılan çift anadal tercihleri, üniversite sürecinden alınan verimi düşürmekte. Elbette hayatınızın her aşamasını planlayabilmeniz pek mümkün değil fakat kararsız bir şekilde iki bölümü okumak da yanlış bir tercih. Bu konuda en çok merak edilen soruların yanıtları ise şu şekilde:

Çift Anadal Neden Yapılır?

Çift Anadal, çok istenilen bir bölüm olduğunda tercih edilebilir. Çünkü bazı üniversitelerde her bölümle çift anadal hakkı tanınıyor ve tekrar üniversiteye hazırlık yapmak yerine GNO artırıp çift anadal yapmak bir tercih olabilir. Açıkçası bu durumda bir bölüm boşa okunmuş olacak ve bu da kendinize ayıracağınız vakti kısıtlayacak fakat yine de en azından istediğiniz işlerde çalışma imkanı için buna katlanılabilir. Bununla beraber, eğer bölümünüzden memnunsanız ve sadece imkan olduğu için çift anadal yapıyorsanız bunun çok gerekli olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü diploma eskisi kadar değerli değil. Bir bölüme fazladan efor harcamak yerine o süreçte uzmanlaşacağınız bir alanla ilgili online dersler alabilir ve pratikler yaparak kendinizi uzman seviyesine getirerek mezun olabilirsiniz. Bu da fark yaratmanızı sağlayacaktır. Ayrıca üniversitenin eğlence açısından da en önemli dönem olduğunu düşünürsek bu sayede içi dolu bir eğlence anlayışını gerçekleştirmek için de fazlasıyla zaman bulabilirsiniz.

Aynı Fakültenin Bölümleri Arasında Çift Anadal mı Yandal mı?

Bunun fakülteye göre değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin, Mühendislik fakültesindeki bölümler arasında bariz farklar bulunmakta. Bir Bilgisayar Mühendisi, sadece yandal derslerini alarak İnşaat Mühendisliği birikimine ulaşamaz fakat İİBF’de bu biraz daha kolaydır. İktisat okuyan birisi, yandal eğitimiyle Uluslararası İlişkiler birikimine de genel hatlarıyla sahip olabilir. Pek çok fakültenin de bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, eğer kendi fakültenizde yer alan başka bir bölümle ilgili birikiminizi artırmak istiyorsanız yandal daha iyi bir seçenek olabilir. Böylece yine kendinize zaman ayırabilirsiniz.

İki Bölümden Hangisine Odaklanılacağına Nasıl Karar Verilebilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer üniversiteye başka bir bölümle çift anadal yapmak için girdiyseniz ya da o süreçte başka bir bölüme ilgi duymaya başladıysanız, çift anadal yapacağınız bölümde ilerlemek mantıklı olacaktır. Eğer hali hazırda okuduğunuz bölümünüz sizi memnun ediyorsa “bu bölümün önü açık-kapalı” tartışmalarına bakmadan kendinizi o alanda yetiştirmeye odaklanmalısınız. Kendinizi tam anlamıyla uzmanlaştırıp bunu kitlelere hissettirdiğinizde her bölümde kariyer olanakları bulabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: